Dostat se během 15-ti minut z Prahy do Brna zní jako scifi, ale za pár let to bude možná úplně normální. Nová technologie hyperloop nám to může umožnit. Před 100 lety byste se dostali vlakem z Prahy do Brna za více než 5 hodin. Auta a autobusy byly v té době vzácností a letecké linky ještě neexistovaly.

Co je hyperloop

Hyperloop je řešením

Hyperloop je technologie vysokorychlostní přepravy osob. Systém je založený na pohybu přetlakových kapslí podtlakovými trubkovými tunely. V tunelu bude téměř absolutní vakuum, nebude vlaku bránit téměř žádný odpor vzduchu.

Rychlost až 1 300 kilometrů za hodinu

Cestující budou moci kapslemi cestovat rychlostí až 1 300 kilometrů za hodinu. Přeprava bude mnohem rychlejší než jsou součásné možnosti, jako např. vlak maglev, který využívá magnetické levitace. Nejvyšší rychlost vlaku byla naměřena v Japonsku a to 603 kilometrů za hodinu. Tratě pro maglev jsou hodně nákladné, ale v současnosti jsou nejrychlejší a nejmodernější na světě.

Z Prahy do Brna za 15 minut

Z Prahy do Brna za 15 minut

Pokud porovnáte jiné dopravní prostředky, tak autem se dostanete do Brna za 2 hodiny, což také závisí na stavu D1. Jestliže zvolíte autobusovou dopravu, tak počítejte 2:30 h a vlakem vás to vyjde na 147 minut. Pokud bychom se dostali v budoucnu hyperloopem z Prahy do Brna za 15 minut, tak to bude obrovská revoluce v cestování.

Praha je jedno z nejkrásnějších měst na světě

Jak by mělo fungovat cestování

Do hyperloopové kapsle by se vešlo 30 cestujících. Počká se, až se sejde na nástupišti 30 lidí, nebo by se vyjelo každých 20 minut. Ve špičce se může jezdit po 40-ti vteřinách. Využije se mnohe lépe efektivita cestování, nebudou jezdit poloprázdné vlaky a přepraví se celkově za den víc lidí než dokážou letadla. Budou méně náročné na údržbu a provoz.

Pin It on Pinterest

Share This