Diverzifikace se nejčastěji používá jako ochrana kapitálu. Říká se, že je dobré investované peníze rozdělit například do nemovitostí, akcií, komodit či alternativních investic. Podílové fondy mají v portfoliu klidně i 100 akcií nejrůznějších firem. Je to opravdu nutné? Jak to řeší jeden z nejznámějších investorů na světě, Warren Buffett?

Proč většina lidí diverzifikuje?

Dle mých zkušeností je základem úspěchu jednoznačně vlastní finanční gramotnost. Kdo ale umí dobře vybrat akcie a investovat do nich? Jednodušší je si nechat vybrat/doporučit od svého finančního poradce či bankéře určitý podílový fond a investovat do něj. Proč do toho nejít, když poslední rok bylo zhodnocení 20%. Ale bude mít takové zhodnocení i v následujících letech?

Dokáže podílový fond sledovat všechny akcie?

Podílové fondy mají ve svém portfoliu klidně i stovky akcií. Otázkou pak zůstává, proč fond investuje do 150. nejlepšího podniku? Dokáže dostatečně sledovat všechny akcie? Nejčastěji má toto na starosti tzv. portfolio manažer, který je pravidelně hodnocen (např. každý měsíc), zda překonává či nepřekonává benchmark. Při sledování velkého počtu akcií ve svém portfoliu těžko dokážete sledovat vývoj hospodaření každé z nich. Při menším počtu např. 10-20 akcií mi to dává mnohem větší smysl.

Podílové fondy mají ve svém portfoliu klidně i stovky akcií
Podílové fondy mají ve svém portfoliu klidně i stovky akcií.

Proč má 95% lidí špatně nastavené podílové fondy?

Ano, čtete opravdu dobře. Většina smluv klientů není dobře nastavená a lidé o tom neví, mnohdy ani zprostředkovatelé, protože nemají potřebné znalosti. Pokud investujete nebo do budoucna chcete investovat do podílových fondů, doporučuji se podívat na článek ZDE >>

Jak investují největší investoři na světě?

Největší investoři na světě investují individuálně s menší mírou diverzifikace, ale soustředí se na malý počet detailně zhodnocených akcií. Tuto strategii používají snad všichni velcí investoři jako je např. Warren Buffett. Všichni tito investoři preferují portfolio, kde každou svoji akcii podrobí velmi důkladné analýze, prostě ji rozeberou do nejmenšího detailu.

Největší investoři na světě se soustředí se na malý počet detailně zhodnocených akcií
Největší investoři na světě se soustředí se na malý počet detailně zhodnocených akcií.

Pak jsou i takoví investoři, kteří fond založí a lidé do něj investují. Výhodou je, že mají zisk, i když se danému fondu nedaří, protože se vždy účtuje poplatek za správu.

Jaká je výhoda drobného investora?

Můžete si sami určit svoji investiční strategii a časový horizont, zda si vyberete dividendové, růstové či spekulativní akcie. Ideální je mít ve svém portfoliu do deseti akcií, abyste je mohli sledovat. Základem pro Vás je znát, jak vybrat akcie ZDE >>

Začněte spolupracovat!

Důležitá je spolupráce s odborníky, kteří tomu rozumí. Vždy je to o finančním vzdělání. Není náhodou, že někteří vydělávají a druzí prodělávají.

Pin It on Pinterest

Share This