Jednou z nejbezpečnějších možností na ukládání kryptoměn je používat trezor. Ukládáte a posíláte kryptoměny bez obav z hackerů, zavirovaných počítačů, případně chyb, nebo okradení při odesílání. Pochází od české firmy Satoshi Labs. Trezor podporuje Bitcoin a umožňuje další altcoiny. Velkou výhodou je, že umí napojení na MyEtherWallet. Jak funguje trezor a jak ho používat?

Proč si pořídit trezor?

 • důvěryhodné zařízení, bezpečné úložiště
 • absolutní ochrana před keyloggery, nelze „odečíst“ heslo
 • pohodlná a intuitivní obsluha
 • PIN ochrana před cizím zásahem
 • skvělá záloha, umožňuje kompletní obnovu i při ztrátě, zničení zařízení
 • jednoduché a malé, lze nosit u sebe jako klíčenku
 • Napojení na MyEtherWallet
 • Slouží jako bezpečná Ethereum peněženka

Trezor slouží jako bezpečná Ethereum peněženka.
Trezor slouží jako bezpečná Ethereum peněženka.

Jak funguje Trezor?

V běžné kryptoměnové peněžence provádíte transakci tak, že vložíte např. btc adresu příjemce nebo sejmete QR kód a zadáte částku, heslo a vše potvrdíte. Tím transakci potvrdíte privátním klíčem, který je v peněžence uložený.

V Trezoru to probíhá podobně, ale rozdíl je v tom, že transakci zadáváte na obrazovce počítače. Potvrzení privátním klíčem probíhá mimo počítač a to s několikanásobným ověřením správnosti btc adresy a pouze jednosměrnou cestou. Trezor je samostatná počítačová jednotka, hardwarová peněženka, ve které je uložený privátní klíč. Připojení k počítači probíhá přes USB a tím, že je zařízení izolované od počítače a také jednostranné. Nehrozí „přečtení“ hesla keyloggerem. Výhodou je, že transakce se zobrazují také na malé obrazovce Trezoru a potvrzují mechanicky. Tedy stisknutím tlačítka přímo na zařízení a to za vás žádný hacker neudělá.

Trezor je samostatná počítačová jednotka, hardwarová peněženka, ve které je uložený privátní klíč.
Trezor je samostatná počítačová jednotka, hardwarová peněženka, ve které je uložený privátní klíč.

Jak používat trezor?

Postup je uveden v návodu na webu a je tam vysvětlen krok za krokem. Kompletní uživatelský návod najdete ZDE >>

Trezor si po prvním zapojení automaticky stáhne plugin prohlížeče  (Trezor Bridge), aby mohl počítač komunikovat s online peněženkou MyTrezor. Ta byla vyvinuta speciálně pro toto zařízení. Podobně jako v jiných peněženkách i zde můžete posílat, přijímat bitcoiny či jiné kryptoměny, sledovat historii transakcí a vytvářet nové například btc adresy. Potvrzování probíhá izolovaně – právě v samotném Trezoru.

PIN jako výborná ochrana

Po instalaci pluginu vyzve Trezor k zadání PINU. Ten slouží jako ochrana např. při ztrátě zařízení nebo ponechání trezoru bez dozoru. Bez PINU nelze odeslat transakci. PIN je také chráněn proti opakovaným pokusům o uhodnutí. Po každém dalším chybném zadání se zdvojnásobuje doba k novému pokusu.

PIN je zadáván na speciální numerické klávesnici. Trezor ukazuje 9 čísel a na obrazovce počítače se ukazuje mřížka s tečkami. Postavení čísel na displeji Trezoru se pokaždé náhodně mění a na počítači je třeba je zadávat pohybem kurzoru na monitoru namísto teček. Slouží to jako výborná ochrana proti keyloggeru.

U trezoru je důležité si vytvořit zálohu.
U trezoru je důležité si vytvořit zálohu.

Nejdůležitější je vytvoření zálohy

Jde o poměrně zdlouhavý proces, ale vyplatí se udělat. Trezor k vytvoření zálohy vytváří tzv. RECOVERY SEED, které v tomto případě tvoří náhodně vybraná anglická slova. Těch je standardně 12, ale můžete si zvolit i vyšší počet. Důležité je, abyste si postupně nabídnutá slova zapsali nejlépe na papír. Následně je v Trezoru ještě jednou potvrdíte a zapsaná slova si schováte na v papírové podobě na bezpečné místo. Nikdy si zálohu neukládejte v počítači, který má přístup na internet.

SEED slouží jako záloha i pro případ, že Trezor někdo zcizí, zničí, nebo jej ztratíte apod. Pomocí postupně zadaných slov ze seedu můžete v novém trezoru nebo jakémkoliv kompatibilním zařízení obnovit privátní klíč a tím i celou historii transakcí z blockchainu. Při vytváření zálohy – recovery seed je možné zadat ještě tzv. passphrase encryption. To může být jednoduché heslo, které slouží jako ochrana navíc, pokud by se někdo např. dostal k seed záloze, nemůže ji bez passphrase encryption použít. Passphrase encryption se ale nevyužívá běžně, lze nechat i nevyplněné.

Jak posílat kryptoměny?

 • Odeslání bitcoinů či jiných kryptoměn ze zařízení probíhá tak, že se transakce vytvoří nejprve v počítači. V peněžence Mytrezor zadáte btc či jinou kryptoměnovou adresu, kam posíláte, částku a pošlete – Send.
 • Trezor vyzve k zadání PINU – displej ukáže mřížku s náhodnými čísly 1-9 a ta je potřeba zadat ve tvaru vašeho PINU na monitor. Displej následně ukazuje průběh operace – ověřování.
 • V dalším kroku ukáže jak monitor počítače, tak displej Trezoru adresu (musí být samozřejmě shodné) a vyzve k potvrzení, nebo zamítnutí transakce tlačítkem. Po potvrzení ještě totéž – tentokrát s částkou.
 • Celkem tedy 2x potvrzeno s vizuální kontrolou – hotovo!

 Odeslání bitcoinů či jiných kryptoměn ze zařízení probíhá tak, že se transakce vytvoří nejprve v počítači.
Odeslání bitcoinů či jiných kryptoměn ze zařízení probíhá tak, že se transakce vytvoří nejprve v počítači.

Kde koupit trezor?

Např. Satoshi Labs jej prodává na vlastním eshopu nebo je možné využít služeb Alza, která se velmi zajímá o kryptoměny, v určených obchodech lze platit BTC či LTC.

Zdroje: CashflowCapital

Pin It on Pinterest

Share This