Jednou z nejbezpečnějších možností na ukládání kryptoměn je používat trezor. Ukládáte a posíláte kryptoměny bez obav z hackerů, zavirovaných počítačů, případně chyb, nebo okradení při odesílání. Pochází od české firmy Satoshi Labs. Trezor podporuje Bitcoin a umožňuje další altcoiny. Velkou výhodou je, že umí napojení na MyEtherWallet. Jak funguje trezor a jak ho používat?
Proč si pořídit trezor?
- důvěryhodné zařízení, bezpečné úložiště
- absolutní ochrana před keyloggery, nelze „odečíst“ heslo
- pohodlná a intuitivní obsluha
- PIN ochrana před cizím zásahem
- skvělá záloha, umožňuje kompletní obnovu i při ztrátě, zničení zařízení
- jednoduché a malé, lze nosit u sebe jako klíčenku
- Napojení na MyEtherWallet
- Slouží jako bezpečná Ethereum peněženka

Jak funguje Trezor?
V běžné kryptoměnové peněžence provádíte transakci tak, že vložíte např. btc adresu příjemce nebo sejmete QR kód a zadáte částku, heslo a vše potvrdíte. Tím transakci potvrdíte privátním klíčem, který je v peněžence uložený.
V Trezoru to probíhá podobně, ale rozdíl je v tom, že transakci zadáváte na obrazovce počítače. Potvrzení privátním klíčem probíhá mimo počítač a to s několikanásobným ověřením správnosti btc adresy a pouze jednosměrnou cestou. Trezor je samostatná počítačová jednotka, hardwarová peněženka, ve které je uložený privátní klíč. Připojení k počítači probíhá přes USB a tím, že je zařízení izolované od počítače a také jednostranné. Nehrozí „přečtení“ hesla keyloggerem. Výhodou je, že transakce se zobrazují také na malé obrazovce Trezoru a potvrzují mechanicky. Tedy stisknutím tlačítka přímo na zařízení a to za vás žádný hacker neudělá.

Jak používat trezor?
Postup je uveden v návodu na webu a je tam vysvětlen krok za krokem. Kompletní uživatelský návod najdete ZDE >>
Trezor si po prvním zapojení automaticky stáhne plugin prohlížeče (Trezor Bridge), aby mohl počítač komunikovat s online peněženkou MyTrezor. Ta byla vyvinuta speciálně pro toto zařízení. Podobně jako v jiných peněženkách i zde můžete posílat, přijímat bitcoiny či jiné kryptoměny, sledovat historii transakcí a vytvářet nové například btc adresy. Potvrzování probíhá izolovaně – právě v samotném Trezoru.
PIN jako výborná ochrana
Po instalaci pluginu vyzve Trezor k zadání PINU. Ten slouží jako ochrana např. při ztrátě zařízení nebo ponechání trezoru bez dozoru. Bez PINU nelze odeslat transakci. PIN je také chráněn proti opakovaným pokusům o uhodnutí. Po každém dalším chybném zadání se zdvojnásobuje doba k novému pokusu.
PIN je zadáván na speciální numerické klávesnici. Trezor ukazuje 9 čísel a na obrazovce počítače se ukazuje mřížka s tečkami. Postavení čísel na displeji Trezoru se pokaždé náhodně mění a na počítači je třeba je zadávat pohybem kurzoru na monitoru namísto teček. Slouží to jako výborná ochrana proti keyloggeru.

Nejdůležitější je vytvoření zálohy
Jde o poměrně zdlouhavý proces, ale vyplatí se udělat. Trezor k vytvoření zálohy vytváří tzv. RECOVERY SEED, které v tomto případě tvoří náhodně vybraná anglická slova. Těch je standardně 12, ale můžete si zvolit i vyšší počet. Důležité je, abyste si postupně nabídnutá slova zapsali nejlépe na papír. Následně je v Trezoru ještě jednou potvrdíte a zapsaná slova si schováte na v papírové podobě na bezpečné místo. Nikdy si zálohu neukládejte v počítači, který má přístup na internet.
SEED slouží jako záloha i pro případ, že Trezor někdo zcizí, zničí, nebo jej ztratíte apod. Pomocí postupně zadaných slov ze seedu můžete v novém trezoru nebo jakémkoliv kompatibilním zařízení obnovit privátní klíč a tím i celou historii transakcí z blockchainu. Při vytváření zálohy – recovery seed je možné zadat ještě tzv. passphrase encryption. To může být jednoduché heslo, které slouží jako ochrana navíc, pokud by se někdo např. dostal k seed záloze, nemůže ji bez passphrase encryption použít. Passphrase encryption se ale nevyužívá běžně, lze nechat i nevyplněné.
Jak posílat kryptoměny?
- Odeslání bitcoinů či jiných kryptoměn ze zařízení probíhá tak, že se transakce vytvoří nejprve v počítači. V peněžence Mytrezor zadáte btc či jinou kryptoměnovou adresu, kam posíláte, částku a pošlete – Send.
- Trezor vyzve k zadání PINU – displej ukáže mřížku s náhodnými čísly 1-9 a ta je potřeba zadat ve tvaru vašeho PINU na monitor. Displej následně ukazuje průběh operace – ověřování.
- V dalším kroku ukáže jak monitor počítače, tak displej Trezoru adresu (musí být samozřejmě shodné) a vyzve k potvrzení, nebo zamítnutí transakce tlačítkem. Po potvrzení ještě totéž – tentokrát s částkou.
- Celkem tedy 2x potvrzeno s vizuální kontrolou – hotovo!

Kde koupit trezor?
Např. Satoshi Labs jej prodává na vlastním eshopu nebo je možné využít služeb Alza, která se velmi zajímá o kryptoměny, v určených obchodech lze platit BTC či LTC.
Zdroje: CashflowCapital