Stříbro je druhou nejpoužívanější komoditou v průmyslu, poptávka po něm neustále roste a produkce výrazně klesá. Ukážeme si, jaké je využití stříbra, proč má obrovský potenciál růstu a zda je v současnosti lepší investice do stříbra než do nemovitostí nebo akcií. Zajímalo by Vás, jak nám investiční stříbro zaplatilo hypotéku nebo koupilo další nemovitosti?
Proč má stříbro potenciál růstu?
Stříbro je druhou nejpoužívanější komoditou v průmyslu a vyznačuje se nejlepší elektrickou a tepelnou vodivostí ze všech známých kovů. Je celá řada důvodů proč má stříbro potenciál růstu. Podíváme se na několik z nich níže, proč si osobně myslím, že stříbro bude růst a vyplatí se mít investiční stříbro.
- Nedostatek stříbra
- Nelze skokově zvýšit těžbu stříbra
- Využití stříbra až na 10 tisíc způsobů
- Propady produkce stříbra
- Stříbro v průmyslu nelze většinou nahradit
- Bohatnutí Asie – obrovský trh s mnohem větší spotřebou telefonů, notebooků a aut
- Stříbro se nerecykluje
- Zvyšování nabídky přes papírové stříbro – zobchoduje se více stříbra, než kolik existuje
- Stříbro je dnes levnější než zlato
- Index Dow/Silver Ratio
Nedostatek stříbra
V současnosti není dostatek stříbra a poptávka převyšuje nabídku. Jedná se o malé zásoby fyzického kovu. Dostupného vytěženého stříbra je cca 5x méně než zlata, což je 3,5 gramů stříbra na 1 člověka na světě.
Poptávka po stříbře v roce 2017 byla 998,4 milionů oz, světová produkce stříbra činila 876,9 milionů oz, což je deficit 121,5 milionů oz. V roce 2018 došlo ke 4% nárůstu poptávky po stříbře 1 0335 mil. oz a produkce klesla na 844,7 mil.oz. Deficit je zvýšil na 177,8 milionů oz. Od roku 2000 je deficit přes 2 miliardy oz a jen za poslední 2 roky je to cca 300 mil.oz.
Očekává se, že poptávka po stříbře se bude zvyšovat i díky Indii a Číně a že produkce stříbra bude klesat.

Nelze skokově zvýšit těžbu stříbra
Těžbu stříbra nelze skokově zvýšit, protože až 70% stříbra se netěží ve stříbrných dolech, ale jde o vedlejší produkt těžby olova, mědi nebo zinku. Nevýhodou je, že doly jsou často zastaralé a na otevření nového dolu se čeká např. 9 až 10 let a i když se najde nové ložisko, nelze jej hned těžit.
Příklady využití stříbra
V dnešní době se dá stříbro použít až na 10 tisíc způsobů. Může to být například:
- Automobilový průmysl
- Telefony
- Notebooky
- Televizní obrazovky
- Fotovoltaické články
- Lékařství – např. amalgámy
- Mince, slitky
- Konektory, konstrukce plošných spojů
- Baterie
- Šperkařství, klenotnictví
- A mnoho dalšího..

Propady produkce stříbra
Produkce klesá i z toho důvodů, že snadno dosažitelná ložiska byla již vytěžena a až 70% stříbra se netěží ve stříbrných dolech, viz. výše. V dnešní době je výtěžnost rud v dolech mnohonásobně nižší, než tomu bylo dříve, což má za následek, že se musí více těžit a to přináší další náklady. Podíváme se na těžbu stříbra v americkém dole Lucky Friday, který patří společnosti Hecla ve státě Idaho. Stát Idaho patří mezi největší producenty stříbra v USA a vyprodukoval více než 1 miliardu oz stříbra.

Výtěžnost v dole Lucky Friday byla:
1954 cca 17,2 oz
1965 cca 17,8 oz
2010 cca 10,25 oz
2018 cca 2,9 oz
Například společnost Fresnillo, která je největším producentem stříbra na světě, uvádí značný pokles výtěžnosti rud. Příklad největšího dolu Zacatecas v Mexiku.
2005 cca 15,2 oz
2015 cca 6,5 oz
2018 cca 5,3 oz
Produkce stříbra v USA
V následující tabulce uvidíte pokles produkce stříbra od roku 2000 do roku 2018. Ještě v roce 2000 bylo vytěženo cca 63,7 mil. Oz, v roce 2018 již pouze 29,7 mil. Oz. Od roku 2000 do roku 2018 činí propad více než 50% a v meziročním srovnání 2017 a 2018 se jedná o více než 10 %.

U předních světových producentů (Mexiko, Kanada, Rusko, Peru nebo Chile) je také vidět propad.
Stříbro je dnes mnohem levnější než zlato
Dlouhodobý poměr ceny zlata a stříbra je cca 16:1. Je to odvozeno z historického hlediska, kdy se stříbro vyskytovalo na zemi 16x více. Při poměru 80:1 a více to často znamená, že bude následovat růstový trend drahých kovů. V současnosti jsme na 89:1 a uvidíme, na jaké hodnoty se dostaneme dále. Jestliže je poměr tak vysoký, je velká pravděpodobnost, že stříbro poroste mnohem rychleji než zlato a dostane se k hodnotě 16:1.

Vysoký poměr ceny zlata a stříbra je jedním z ukazatelů, že drahé kovy budou růst. Podívejte se na graf níže.

Index Dow/Silver Ratio
Podíváme se na graf Dow/Silver Ratio. Dow (Dow Jones) je akciový index, který zahrnuje 30 největších společností ve Spojených státech, a Silver představuje stříbro. Z grafu zjistíme, zda jsou akcie měřené stříbrem levné nebo drahé. Medián (férová hodnota – střední hodnota trhu) odpovídá číslu 347.

Jaká je pravděpodobnost, že potenciál stříbra bude růst?
V grafu (níže) vidíte budoucí růst zlata a stříbra. Jak by to vypadalo v případě, kdyby poměr nebyl 89:1, ale jen 16:1.

Může být stříbro lepší investice než nemovitosti?
Na tuto otázku se mě poslední dobou ptá hodně lidí. Většina z nich si myslí, že stříbro je pouze uchovatelem hodnoty. Jestliže se podíváme do historie, tak je to tak a opravdu nám udělalo nejmenší zhodnocení s porovnáním se zlatem, akciemi či nemovitostmi za více než 100 let. Pokud víte, jak se chovají ekonomické cykly, máte potřebné znalosti, tak v kombinaci s akciemi nebo s nemovitostmi dokáže stříbro udělat velké zisky.

Investiční stříbro nám zaplatilo hypotéku
V dnešní době si můžete pořídit nemovitost na hypotéku a splácet ji například 30 let nebo ji zaplatíte hotově. Lze to udělat chytře, kdy koupíte například stříbro a za pár let můžete splatit hypotéku nebo si koupíte další nemovitosti. Je to opravdu reálné? Na to se můžete podívat v článku jak nám investiční stříbro koupilo nemovitost.
Investiční stříbro nám koupilo další nemovitosti
Stříbro v kombinaci s nemovitostmi je pro mě osobně nejlepší investice. Také se můžete se podívat jak nám investiční stříbro koupilo 18 nemovitostí.

Začněte spolupracovat
Vyplňte formulář a začněte spolupracovat. Vymyslíme strategii jak vydělávat na stříbru a dalších aktivech.