Na akciích se mi nejvíce líbí, že vyplácí pravidelné dividendy. Máte přehled o firmě, do které investuje, protože můžete nahlédnout do účetních uzávěrek, poslechnete si rozhovory s lidmi ve vedení firmy a vidíte, co přesně daná společnost dělá. Dividendové akcie by měly být v portfoliu každého investora, protože máte stabilní pasivní příjmy z podílu na zisku vyplácené společnosti.

Co musí splňovat nakupovaná akcie?

Pro investory je nejzajímavější, když firmy investují nebo vyplácí dividendy. Velké a kvalitní firmy nejčastěji vyplácí dividendy a nesou menší výnos. Naopak malé a střední společnosti, které investují, jsou ideální pro investory, kteří hledají růst cen akcií. Ukážeme si, co by měla splňovat nakupovaná akcie. Do jaké firmy zainvestovat, to už záleží na každém z nás. Ať už se jedná o akcii dividendovou nebo růstovou, měla by splňovat 4 základní kritéria.

 Pro investory je nejzajímavější, když firmy investují nebo vyplácí dividendy.
Pro investory je nejzajímavější, když firmy investují nebo vyplácí dividendy.

Dobrá cena

Akcie musí být za dobrou cenu. Dobrý investor nekupuje předražené akcie, ale amatéři to dělají. Nákupní cena je to, co ve velké míře ovlivňuje celkové zhodnocení investice. Není ideální se “zakoukat” do akcie a koupit ji jen proto, že se Vám líbí nebo je Vám společnost sympatická. Jak spočítat cenu akcie se můžete podívat ZDE >>

Dobrá finanční situace

Firma na tom musí být finančně dobře. Kupovat akcie společnosti s finančními problémy se vyplácí pouze ve výjimečných případech. Investoři nekupují problematické firmy! Pokud chcete uskutečnit dobrý nákup, je potřeba znát opravdu velmi specifický druh finanční analýzy. Ideálně provedeme standardní finanční analýzu a investujeme do akcií pouze finančně zdravých společností.

Znalost businessu společnosti

Toto pravidlo je prosazované Warrenem Buffetem i dalšími špičkovými investory, kteří jsou úspěšní. Rozumíte opravdu business plánu společnosti? S dobrou znalostí byznysu dokážete správně posoudit, zda je na tom společnost finančně dobře či nikoliv. Údaje, které jsou nezbytné pro finanční analýzu společnosti, lze většinou bez problémů zjistit.

Management společnosti vlastní významný podíl akcií

Management firmy se chová úplně jinak, když je motivován čtvrtletními výsledky a opcemi na akcie. Je opravdu rozdíl, zda mají členové managementu zanedbatelný nebo nezanedbatelný podíl ve společnosti. To se poté často odráží i na ceně akcie a pro nás investory to má velké výhody.

Pin It on Pinterest

Share This