3D tisk už existuje více než 30 let, ale až v posledních pár letech zažívá boom. Říká se, že v budoucnu budeme mít doma 3D tiskárnu jako dnes například máme mikrovlnku nebo ledničku.

Také se vám někdy stalo, že nutně potřebujete jednu součástku a tu výrobce už dneska nevyrábí? V lepším případě na internetu najdete firmu, která vám dodá danou věc a necháte si ji poslat. V horším případě zjistíte, že za součástku + dopravu dáte tolik peněz, že se to nevyplatí a k tomu navíc dodání by bylo více než měsíc.

3D tisk je řešení

Na specializovaných stránkách si najdete plánek a součástku si necháte vytisknout. Jestliže máte 3D tiskárnu doma, tak to můžete udělat hned.

Proč používat 3D tisk

Rychlejší, přesnější a levnější výroba

Jestliže potřebujete vyrobit speciální díly, tak to je často zdlouhavý proces. Nejdříve musíte poptat firmy, vyhodnotit nabídky a dohodnout se na spolupráci. Tradiční výroba unikátních věcí bývá nákladná a také mnohem náročnější.

Když se rozhodnete pro vlastní výrobu pomocí 3D tisku, tak se dostanete na mnohem nižší náklady, výroba bude přesnější a také levnější. Hlavně ušetříte čas, pokud máte po ruce 3D tiskárnu a můžete začít hned.

3D tisk je řešení
3D tisk je řešení

Přidaná hodnota

Výhodou je to, co vás napadne, tak můžete navrhnout a pomocí 3D tisku okamžitě vyrobit. Nečekáte na výrobu několik dnů či týdnů, ale můžete v krátké době vyzkoušet více variant a poté najít ideální výrobek, který vám nejvíce vyhovuje.

Návratnost investice

Investice do 3D tiskáren se firmám vrací velmi rychle. V některých případech to je hned při první zakázce do měsíce. Vždy záleží na tom, co děláte a je dobré si spočítat, zda se vám to opravdu vyplatí.

Životní prostředí

3D tisk má v porovnání s jinými technologiemi nižší podíl odpadu. Nevyužitý materiál je recyklovatelný, což šetří náklady a také životní prostředí. Lze využívat ekologické materiály, mezi které můžeme zařadit i bio-plasty.

Přesvědčivost

Jestliže například prezentujete některé modely a zákazníci mohou vidět naživo danou věc, tak to má rozhodně velmi přidanou hodnotu. Pomáhá to hlavně architektům, kteří prezentují investorům zajímavé projekty. V zahraničí i v České republice takové ateliéry už fungují.

Kde se dají využít 3D tiskárny

V posledních letech se neustále rozšiřuje využití 3D tisku a pro spoustu firem to má pozitivní vliv. Výhodou je, že dokážete rychle reagovat na současný trh, ušetříte peníze a hlavně čas.

Zdravotnictví

Ve zdravotnictví je 3D tisk velmi populární, protože se jedná o tvarově velmi náročné díly, které jsou vyráběné na míru po předchozím skenování pacienta. Například lze využít při tvorbě kostních implantátů, kloubů, části páteře, zubních korunek či můstků.

Jedna z univerzit v nedávné době už vytiskla i funkční cévy, které jsou obrazem těm skutečným, a tak se v nejbližší době můžeme s největší pravděpodobností dočkat tisku funkčních náhradních orgánů.

Ve zdravotnictví je 3D tisk velmi populární

Letecký průmysl

V tiskárnách vznikají velké množství dílů a za pár let se budou tisknout i části trupu. Velkou výhodou 3D tisku je, že se vyrobí složité vnitřní struktury. Například to mohou být díly leteckých motorů. Cílem je snížení hmotnosti letadla. Tisk zjednodušuje a urychluje design a výrobu, zvyšuje výkon a odolnost.

3D tisk zjednodušuje a urychluje design a výrobu

Automobilový průmysl

Dochází k rychlému vývoji a následně i k realizaci

Výhodou je, že může dojít k rychlému vývoji a následně i k realizaci. Vytisknuté díly jsou často lehčí než tradičně vyráběné součástky a mohou snížit spotřebu paliva. Slouží například pro výrobu odlehčených konstrukcí, náhradní díly pro běžná auta, pro veterány, jejichž díly se už nevyrábějí.

Nemovitosti

3D tisk se v oblasti nemovistostí stává více a více populárnější

Po světě se vytisklo už několik domů a nestále se tento počet zvyšuje. 3D tisk se v oblasti nemovitostí stává více a více populárnější. Výhodou je, že se použije výrazně méně materiálu než při klasické stavbě, dále se jedná o větší bezpečnost. Některé firmy se snaží tisknout domy najednou, jiné po částech. V současnosti se dá vytisknout dům za 1 den.

Vesmír

Plánuje se tisk motorů a celé rakety

Běžně se tisknou součástky satelitů i nosných raket. Do budoucna se plánuje tisk motorů a celé rakety. Výhodou bude, že se celý proces urychlí a zjednodušší se výroba.

Boty

Do budoucna si budeme možná tisknout boty doma

Největší značky na světě už tuto technologii používají a vyrábí v trojrozměrné tiskárně prototypy nových bot. Výhodou je, že se dají dělat speciální boty na zakázku. Do budoucna si budeme třeba tisknout boty doma.

Pin It on Pinterest

Share This