Dnes si ukážeme několik základních pojmů, které je dobré znát, jestliže se zajímáte o kryptoměny. Jsou klíčové a běžné při konverzaci v komunitě i v odborných článcích. Co jsou kryptoměnyblockchain nebo kryptoměnové peněženky? Pojďme se podívat na základní pojmy.

Kryptoměny

Kryptoměny jsou reprezentací digitálních prostředků.

Kryptoměny jsou digitální měny.
Kryptoměny jsou digitální měny.

Adresa

Adresy kryptoměn se využívají pro uskutečnění transakcí na síti. Adresa je většinou reprezentována řetězcem alfanumerických znaků.

Bitcoin

Bitcoin je první decentralizovaná, open source kryptoměna, která funguje na principu globální peer to peer síti, bez potřeby zprostředkovatelů a centralizovaného emitenta.

Blok

Bloky jsou balíčky dat, které přenáší permanentně zaznamenaná data na síti blockchain.

Blok transakce

Soubor transakcí sdružený do bloku, který může být zahašovaný a přidaný do blockchainu.

Výška bloku

Počet bloků připojených na blockchainu.

Odměna bloku

Odměna za verifikaci transakce. Verifikace transakcí na blockchainu generuje nové tokeny, a “horník” je odměněn částí výdělku.

Blok geneze

Úplně první blok blockchainu.

Uzel

Kopie “účetní knihy” provozované účastníky blockchainové sítě.

Blockchain

Blockchain je sdílená “účetní kniha”, kde jsou transakce zaznamenávány připojováním bloků. Blockchain slouží jako historický záznam všech transakcí, které se kdy uskutečnily, od vytvoření blocku až do posledního, proto blockchain.

Blockchain je decentralizovaná databáze.
Blockchain je decentralizovaná databáze.

Peněženka

Soubor, který udržuje privátní klíč. Většinou obsahuje softwarový klient, který umožňuje prohlížet a vytvářet transakce na specifickém blockchainu pro který byla peněženka navržená. Více o peněženkách ZDE >>

Používat správně kryptoměnové peněženky je velmi důležité.

Potvrzení

Úspěšné hashování transakce a přidání do blockchainu.

Těžba – Mining

“Těžba” je akt validace blockchainové transakce. Potřeba validace zajišťuje odměnu pro “těžaře”, většinou ve formě tokenů. V tomto boomu kryptoměn může být “těžba” lukrativní obchod (pokud je řádně provedena). Výběrem toho nejlepšího hardwaru a cíle těžby, Vám může zajistit stabilní formu pasivního příjmu.

Peer to Peer

Peer to Peer (P2P) odkazuje na decentralizované interakce mezi dvěma stranami (či více) ve vysoce propojené síti. Účastníci P2P sítě komunikují přímo mezi sebou přes jeden zpřostředkující bod.

Veřejná adresa

Veřejná adresa je kryptografický haš veřejného klíče. Narozdíl od privátních klíčů může být kdekoliv zveřejněna.

Privátní klíč

Privátní klíč je řetězec dat, který vám umožní přístup k tokenům specifické peněženky. V podstatě slouží jako heslo, které vlastník adresy skryje před ostatními.

Consensus – Souhlas

Souhlas je dosažen když se všichni účastníci sítě shodnou na validitě transakcí. Tím zaručí, že je každá účetní kniha přesnou kopií těch ostatních.

Kryptografická hašovací funkce

Kryptografické haše produkují jedinečnou hašovou hodnotu (mají stejné velikosti) z libovolného vstupu transakce. SHA-256 algoritmus je jedním z příkladů.

ASIC

Zkratka pro “Application Specific Integrated Circuit”. Většinou, v porovnávaní s GPU, jsou speciálně vytvořené pro “těžbu” a nabízí významnou úsporu energie.

DAO

Decentralizované Autonomnní Organizace si můžete představit jako korporace, které “běží” bez jakéhokoliv lidského zásahu a veškerá kontrola spočívá v dodržování neporušitelných pravidel obchodu.

Distribuovaná “účetní kniha”

Distribuované účetní knihy jsou specifické tím, že jsou data ukládána napříč sítí decentralizovaných uzlů. Nemusí mít vlastní měnu a může mít omezená práva či být soukromá.

Distribuovaná síť

Typ sítě, kde jsou výpočetní výkon a data rozprostřená mezi uzly.

Obtížnost

To odráží jak snadno se data blok informací transakce úspěšně vytěží.

Digitální podpis

Digitání kód generovaný šifrováním veřejného klíče, který je připojen k elektronicky přenosnému dokumentu pro verifikaci jeho obsahu a identity odesílatele.

Ethereum

Ethereum je na blockchainu založená decentralizovaná platforma pro aplikace, která “rozbíhá” smart kontrakty, a slouží především k řešení problémů sdružených s cenzurou, podvody a zásahy třetích stran.

Ethereum
Ethereum je na blockchainu založená decentralizovaná platforma pro aplikace

Fork-Větvení

Větvení vytváří alternativní verze blockchainu. Verze běží současně na odlišných částech sítě.

Hard Fork

Druh forku, který učiní předchozí neplatné transakce platnými a naopak. Tento typ forku vyžaduje, aby se všechny uzly a uživatelé upgradovali na poslední verzi softwarového protokolu.

Hash

Výsledek hašovací funkce. Využíván k potvrzování transakcí.

Hashová míra

Míra výkonu pro těžební zažízení je vyjádřená hašemi za sekundu.

Proof of Stake 

Algoritmus distribuce consensu, který odměňuje na základě počtu mincí, které držíte. Čím více investujete do měny, tím více Vám tento protokol těžbou vynáší.

Proof of Work 

Algoritmus distribuce consensu, který vyžaduje aktivní těžbu data bloků, většinou vyžaduje investici do elektřiny. Čím více “práce” děláte, tím více výpočetního výkonu přinášíte a tím více mincí dostanete.

Scrypt

Scrypt je typ kryptografického algoritmu a je využívaný Litecoinem. V porovnání s SHA-256 je rychlejší a nevyžaduje tolik výpočetního výkonu.

Hybrid PoS/PoW

Hybrid PoS/PoW umožňuje využívat jako algoritmus distribuce consensu oba Proof of Stake I Proof of Work. V této metodě lze dosáhnout rovnováhy mezi “těžaři” a voliči (držiteli) a vytvořit systém správy založený na komunitní správě.

Multi-podpis

Adresa mutli-podpisu poskytuje přidanou vrstvu bezpečnosti tím, že vyžaduje více než jeden klíč k autorizaci transakce.

SHA-256

SHA-256 je kryptograficky algoritmus používaný krytpoměnami jako je např Bitcoin. Nicméně, využívá hodně výpočetního výkonu a času. Těžaři jsou nuceni vytvářet “mining pools” aby zachytili výdělky.

Smart kontrakty

Smart kontrakty kódují pravidla obchodu z programovatelného jazyka do blockchainu a jsou vynuceny účastníky sítě.

Smart kontrakty
Smart kontrakty jsou budoucností.

Soft Fork

Soft fork se od hard forku liší pouze tím, že předchozí platné transakce jsou zneplatněny. Soft fork je vlastně zpětně kompatabilní, protože staré uzly považují nový blok za platný. Tento typ forku vyžaduje, aby většina “těžařů” upgradovala (aby se změna prosadila) zatímco hard fork vyžaduje, aby se všechny uzly shodli na nové verzi.

Poplatek za transakci

Všechny transakce kryptoměn zahrnují malý poplatek. Tyto poplatky za transakce jdou “těžařům”, kteří pomáhají transakce zpracovat.

Zdroje: Cashflow Capital

Pin It on Pinterest

Share This