Ceny nemovitostí se v posledních letech neustále zvyšují a překonaly už hodnotu těch před 10-ti lety před krizí. Někteří lidé mluví o realitní bublině, která musí splasknout a další si myslí, že cena bude nadále růst. Kde je skutečná pravda? To záleží na mnoho faktorech, zda se bude ekonomice dařit, jak to bude s novými výstavbami atd. Vyplatí se kupovat nemovitosti při současných cenách? Kdy je nejlepší doba na nákup nemovitostí?

Proč lidé kupují nemovitosti?

Nemovitosti jsou uchovatelem hodnoty. Můžete kupovat nemovitosti za účelem bydlení nebo na investici. První možností je bydlení, protože každý potřebuje někde bydlet. V České republice je velmi populární vlastní bydlení. Další možností jsou investiční byty. Lidé si čím dál více uvědomují, že nechávat peníze na běžných účtech není výhodné a na spořicím účtě či termínovaném vkladu je úrok minimální a v současnosti ani nepokryje nepokryje inflaci. Při investici do nemovitostí je pro mnoho lidí důležitý příjem z pronájmů a mnoho lidí to bere jako dlouhodobou investici např. na důchod, který v budoucnu nebude nebo bude hodně malý.

Existuje i řada spekulantů, kteří nakupují byty či domy za účelem rychlého zisku. To znamená, že koupí a následně prodají. Aby se zvýšila hodnota dané nemovitosti, tak se často provádí rekonstrukce, aby se zvýšila hodnota bytu či domu. Je nutné počítat i s daní z nabyti nemovitosti, daní ze zisku a dalších věcí, na které nesmíme zapomenout. Tady se vyplatí mít někoho zkušeného, kdo se vyzná a také poradí např. s daněmi.

Nemovitosti můžete kupovat za účelem bydlení nebo na investici.
Nemovitosti můžete kupovat za účelem bydlení nebo na investici.

Kdo nejčastěji kupuje nemovitosti?

Evidujeme dlouhodobě tři typy investorů. Jsou to to soukromé osoby s větším množstvím peněz. Ti si kupují desítky bytů najednou. Bývají to úspěšní podnikatelé, kteří investují opakovaně a dlouhodobě. Druhou skupinou jsou drobní investoři, kteří mají k dispozici několik milionů korun a místo uložení v bance s nulovým výnosem za ně koupí jeden či více bytů. Třetí typem jsou lidé, kteří využívají levných hypoték. Se zpřísňujícími se podmínkami pro získání hypotečního úvěru však bude tohoto typu investorů postupně ubývat.

Kdy je nejlepší doba na nákup nemovitostí?

Ideální je kupovat vždy v období krize, když jsou ceny na tzv. dně. Spousta lidí prodává pod cenou, protože jsou často v situacích, že musí. V této době je ideální být dobře připravený. Vždy ceny nemovitostí prochází trendovými vlnami. Před více než 10-ti lety byly ceny vysoko, pak tu byla krize, která způsobila pokles nemovitostí. V současnosti jsme v růstové fázi a ceny bytů se pohybují nad hodnotou těch z před deseti lety před krizí.

Ceny nemovitostí v České republice za posledních 15 let.
Ceny nemovitostí v České republice za posledních 15 let.

Vyplatí se v současnosti kupovat nemovitosti?

Ceny nemovitostí rostou i z toho důvodu, že je velký zájem o investiční byty. Koupě bytu a jeho následný pronájem stále přináší dobré zhodnocení. Jestliže uvažujete, že budete nemovitost držet deset a více let, tak by se vám čekání na lepší cenu nemuselo vyplatit. Hlavně z důvodu ztráty příjmů z pronájmu. I když půjde trh v následujících letech dolů, tak je velká pravděpodobnost, že se ceny začnou následně vracet opět nad současné hodnoty. Důležitější je výnos z pronájmů během této doby, než samotná kupní a prodejní cena. Pokud uvažujete o koupi bytu a následně ho chcete pronajímat v horizontu nad 10 let, tak i při aktuálních cenách nemusí jít o špatnou investici.

Pokud bude ekonomika prosperovat, bude dost práce, tak nepočítejte, že by nemovitosti ve větších městech měly jít dolů. Určitě nějaká ta krize dorazí, ale je otázkou, kdy to bude. Letos, příští rok, za 2 roky nebo za 5 let. Když dojde ke krizi, tak poté bude opravdu velká příležitost k nákupu nemovitostí.

Vyplatí se nákup nemovitostí při současných cenách?
Vyplatí se nákup nemovitostí při současných cenách?

Víte, jak investují bohatí?

Je dost možné, že jste už někdy slyšeli o střídání cyklů, kdy bohatí přesouvají svůj majetek a ještě více bohatnou. Z historického hlediska jsou období, kdy se ekonomice daří a nejčastěji rostou akcie a cena nemovitostí. V období finanční krize naopak akcie s nemovitostmi klesají. Podívejte se, do čeho bohatí investují, jak přesouvají svůj majetek a ještě více bohatnou ZDE >>

Podívejte se, do čeho bohatí investují, jak přesouvají svůj majetek a ještě více bohatnou.
Podívejte se, do čeho bohatí investují, jak přesouvají svůj majetek a ještě více bohatnou.

Kde jsou nejvyšší ceny nemovitostí?

Aktuálně v Praze jsou nejvyšší ceny nemovitostí a návratnost v porovnání s ostatními městy vychází nejhůře. A to i přesto, že jsou v Praze nejvyšší ceny nájmů. Ani vysoké ceny pražských bytů ovšem kupující zatím neodrazují od jejich pořízení. V Praze a v Brně se často potkáte s investory ze zahraničí, nejčastěji pak ze zemí evropské unie. Čím vyšší jsou ceny nemovitostí, tím delší bývá návratnost investovaných prostředků. Na vzestupu ovšem nejsou pouze ceny bytů, ale postupně dochází také ke zvyšování nájemného.

Zdroje: Cashflow Capital

Pin It on Pinterest

Share This