Zadlužení je jako revolver. Může Vás ochránit nebo zabít, pokud ho používáte nesprávně. Někteří lidé mají dobrý dluh nebo špatný dluh a jsou i takoví, kteří by si nikdy nic nepůjčili. Pod špatným dluhem si lidi dokážou představit veškeré půjčky. Co je to dobrý dluh? O tom všem rozhoduje, jakou máte finanční gramotnost.

Špatný dluh

To se rozumí, že si kupujete pasiva. Rozbila se Vám lednička, pračka nebo televize a potřebujete nutně novou? Nic se neděje, banka Vám půjčí. Po nějaké době si vezmete auto na leasing nebo začnete využívat kreditní kartu na dorovnání rodinného rozpočtu. Peníze nestačí, tak zapomenete doplatit částku v termínu a platíte poplatky.

Špatný dluh

Pokud splácíte včas, máte dobrou historii, tak Vám banka zvýší kredit a můžete si půjčit vyšší částku. To využijete k letní dovolené a na Vánoce si dopřejete mnohem více.

Co je dobrý dluh

Začnu podnikat a nebudu mít patřičnou částku, tak si půjčím. Půjčená částka bude 8% a vydělám 40%. Pokud vydělám méně než 8%, tak to je špatný dluh. To znamená, když si půjčíte na televizi s úrokem 20%, tak už si dokážete udělat obrázek, že to je špatný dluh.

Dobrý a špatný dluh

Jak to funguje v praxi

Zajímám se o nemovitosti, protože se jedná o dluh a získat půjčku a zastavit nemovitost je jednoduché, ale máte-li těžit ze zadlužení, musíte být finančně velmi chytří.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je nemovitosti.jpg.
Nemovitosti

Lidé si berou špatné půjčky a pak se ptají, co mají dělat. Nejdříve splaťte špatné půjčky a potom si udělejte dobré dluhy. Například na nemovitosti, které pronajmete. Máme hodně dluhů, ale ty dluhy splácejí naši nájemníci, proto je považuji za dobré. Podobně je tomu v podnikání. My máme dluh v naší firmě, splácíme ho díky toku peněz z naší činnosti a díky dluhu tok peněz může být vyšší.

Zdroj: Cashflow Capital

Pin It on Pinterest

Share This