Když kupujete akcie nebo investiční fondy, tak se zamyslete nad tím, jakou nad nimi máte kontrolu. Opravdu víte, co kupujete? U nemovitostí můžete zvýšit hodnotu, protože ji opravíte, ale u papírů nemáte kontrolu, pouze v okamžiku prodeje. Když držíte nejrůznější fondy, tak si říkáte: Doufám, že jejich cena poroste.

Víte, do čeho investujete?

Jsem podnikatel, majitel nemovitostí, dívám se na finanční rozvahu. Jsem zodpovědný za příjmy, výdaje, aktiva a pasiva. Když investujete do fondů, tak nemáte kontrolu nad jejich příjmy, výdaji, pasivy. Můžete pouze jediné: prodat. Nemáte kontrolu nad jejich finanční aktivitou, protože investujete dlouhodobě.

Pokud máte přehled o akciích, umíte číst čísla, tak si lze velmi dobře vybrat firmu, do které zainvestujete. Výhodou dividendových akciích je to, že dostáváte pravidelnou dividendu, což je pravidelný příjem např. ročně, 1x za půl roku nebo to může být 1x za 3 měsíce. Záleží, jak to má nastavené každá společnost.

Akcie

Pak také investujete do důchodového spoření, kde zase nemáte kontrolu. Když už jste tam peníze dali, nemůžete je vzít zpět, nemůžete s nimi vůbec nic dělat. Za předčasné ukončení zaplatíte pokutu. Když si je necháte vyplatit nebo vyjmout z důchodového fondu, zdanění je maximální. To je nejhorší řešení, pokud chcete být bohatí a super plán, pokud chudí.

Diverzifikujte

Slyšíte často: Diverzifikujte? Když jedny akcie poklesnou, druhé půjdou nahoru. To je dobrá rada v dobrých časech. Když se objeví problém v celém systému, pak nás to před ničím neochrání. Trh je daleko křehčí než dříve. Někdo řekne: Mám investice dobře diverzifikované. To by mělo znamenat více druhů aktivit, ne pouze jeden. Diverzifikace vás neochrání před krachem.

Akcie, fondy a nemovitosti

Co říká Warren Buffet

Warren Buffett – nejznámější investor říká, že diverzifikace je určitým způsobem ochrany před neznalostí. A to pro obě strany. Tu, která Vám prodává finanční plán a Vaši, pokud do něj investujete. Když kupujeme nemovitosti, kupujeme zároveň pojištění. Když řídíme auto, také jsme pojištění.

Pojištění

Existuje pojištění akcií či fondu?

Pro běžného občana NE. Máme pojištěná auta, domy i nemovitosti, své firmy, ale naše důchodové fondy nemají žádné pojištění. Když přichází krach, lidé přicházejí o všechno a ti, kteří řídili fond, odchází s penězi.

Zdroj: Cashflow Capital

Pin It on Pinterest

Share This