Každý člověk potřebuje pro život jídlo. Nejčastěji se chodí nakupovat do obchodů, kde si vybíráte, co si koupíte. Zamysleli jste se někde nad tím, odkud je ta ryba, meloun nebo maso? Dnes věříte daným obchodům. Například Walmart nebo Bumble Bee Foods už sledují cestu daných produktů pomocí technologie Blockchain. Jak zjistit původ potravin a dalších věcí? Je to opravdu reálné?

Jak to v současnosti funguje?

V dnešní době musíte věřit daným obchodům, že původ prodávaných věcí je pravdivý. To, co píše obchod na potravinách, tak nemusí být vždy úplná pravda. Abychom se dostali například k potravinám, které jsou z Asie nebo Afriky, tak se často spoléháme na nejrůznější dodavatele, které nám potraviny přivezou.

Jak funguje dodavatelský řetězec?

V dodavatelském řetězci mohou být tisíce účastníků a každý z nich si vede svou vlastní databázi. V průměru jeden účastník obdrží nebo odešle až 360 000 informací za den. Účastníci se snaží dodávat původ zboží, certifikáty a různé dokumenty. Dokážete si představit, co se stane, když jeden z účastníků udělá chybu nebo jiný zfalšuje záznamy?

Jak zjistit původ potravin? Proč Blockchain?

Současný systém někdy může být úspěšný, ale není rozhodně efektivní. Nejdůležitější je, aby do celého systému byly zapojeny všechny články dodavatelského řetězce. Každý člověk – firma se musí chovat čestně a uvádět pravdivé informace. Cílem je, aby zákazník dostal tu nejlepší kvalitu za nejlepší cenu.

Potraviny Blockchain
Pomocí technologie blockchain zjistíte původ potravin.

Řešením je Blockchain

Řešením je technologie blockchain, která dokáže sledovat např. potraviny, obrazy, víno atd. a ukládat informace o jejich pohybu, uchovávat certifikáty a mnoho dalšího. Pojďme si shrnout, co všechno může blockchain do logistiky přinést:

  • Zrychlení všech procesů – z velké části se nahradí papírové dokumenty.
  • Snížení nákladů ohledně vyloučení chyb a automatickým kontrolám.
  • Zmenšení prostoru pro podvody.
  • Využití automatizovaných logistických procesů s použitím smart kontraktů.

Blockchain dokáže sledovat např. potraviny, obrazy, víno atd.

Bumble Bee Foods

Jedná se o největšího prodejce mořských ryb. Můžete sledovat cestu ryby od okamžiku, kdy je chycena až po její putování k zákazníkům z celého světa. Společnost k tomu využívá technologii blockchain.

Společnost sleduje cestu ryby od okamžiku, kdy je chycena až po její putování k zákazníkům z celého světa.

Co všechno zjistíte?

Pomocí technologie zjistíte velikosti úlovku, z něhož maso pochází, přesném místě, kde byla ryba chycena, stejně jako údaje o rybářích, délce jejich lodě či času stráveném na moři. Nechybí ani data potvrzující zdravotní nezávadnost a čerstvost potraviny, jakož i všechny potřebné certifikáty dokládající udržitelný rybolov i férový obchod.

Pomocí blockchainu také zjistíte údaje o rybářích, délce jejich lodě či času stráveném na moři.

Tyto údaje najdete po načtení QR kódu, který najdete na obalu výrobku. K tomu vám stačí chytrý telefon a aplikace na čtení QR kódu. Největším přínosem blockchainu, že uchovává údaje a vytváří historii dodavatelského řetězce. Je to snadno ověřitelný způsob sdílení dat.

Walmart

Společnost Walmart je jedna z největších světových diskontních řetězců. Firma sleduje původ potravin od svých farmářů pomocí technologie blockchain a Walmart Frank Yiannas, který je viceprezidentem pro bezpečnost potravin nazval blockchain svatým grálem.

Walmart sleduje původ potravin od svých farmářů pomocí technologie blockchain.

Jak začínala společnost s technologií blockchain?

Na začátku projektu Walmart sledoval původ plátků manga až ke zdroji. To trvalo téměř 7 dní, než se skrze celý dodavatelský řetězec společnost dopracovala až k pěstiteli. Zatímco použitím blockchainu to trvalo pouze 2,2 vteřiny.

Zdroj: Ihned, Peak

Pin It on Pinterest

Share This