V dnešní době lidé stále více investují a nejčastěji se jedná o podílové fondy, kde je dobrá možnost diverzifikace. Většina lidí je ale nemá dobře nastavené a to i přesto, že na to mají finanční poradce či bankéře. Jednou z nejdůležitějších věcí je, jaké máte znalosti a také s kým spolupracujete. Víte, jak správně vybrat podílové fondy? Proč 95% lidí je nemá dobře nastavené?

Vyplatí se podílové fondy?

V současnosti jsou podílové fondy velmi atraktivní v České republice i ve světě, tak se na ně podíváme blíže. Často do nich investují lidé, kteří nemají čas řešit jiné možnosti a chtějí diverzifikovat portfolio. Výhodou podílových fondů je, že se dá investovat pravidelně a od nižších částek. Lze si vybrat například akciové, dluhopisové nebo nemovitostní fondy. Následně máte diverzifikované své portfolio a také vyřešenou správu fondů. Nejdůležitější je vybrat si podílové fondy podle určených kritérií. Osobně mám radši jiné investice, můžete se podívat na článek, kam investovat v roce 2020 nebo do čeho investují bohatí.

Diverzifikace portfolia
Podílové fondy jsou atraktivní, ale osobně mám rád radši jiné investice.

Co rozhodně nebrat?

Nejhorší věc, která může nastat, je v případě, kdy vám finanční poradce či bankéř nastaví “fond fondů”, kde Vámi vybraný fond investuje do jiných fondů. Jedná se o zbytečné náklady. Není optimální uzavírat nabídky od bankéřů, kteří se často snaží klientům nabídnout to, co je potřeba prodat a ne to, co je pro Vás skutečně lukrativní.

Jednou z nejznámějších společností v České republice zabývající se podílovými fondy je Conseq, kde se nevyplatí Active Invest či Horizont Invest. To nejčastěji nabízejí poradci, kteří tomu nerozumí a chtějí si ušetřit čas, protože na uzavření produktů je to jednodušší. A mohl bych pokračovat dále. U této společnosti je mnohem výhodnější nastavit jinou strategii při výběru investice.

Pří výběru podílových fondů jsou velmi důležité znalosti nebo s kým spolupracujete.

Jak vybrat podílové fondy?

  • Vybíráme velké správce fondů se správou alespoň 100 miliard eur. Výhodou jsou určitě zkušenosti a dobré portfolio. Můžete se podívat na největší světové správce ZDE >>

  • U velkých správců vybíráme velké fondy, které spravují alespoň 500 milionů eur. Je velmi pravděpodobné, že správce bude věnovat největší pozornost a péči jeho největším fondům v portfoliu.

  • Diverzifikujeme mezi více správců fondů. Investovanou částku je dobré rozdělit do několika fondů s různou správou, abyste se nespoléhali na chování jediného správce.

U výběru podílových fondů je celá řada věcí, na které je potřeba se dívat.

  • Chceme do portfolia fondy, které mají historii alespoň 10 let. Výhodou je, že můžeme vidět nejrůznější statistiky a porovnávat s konkurencí.

  • Doba působení portfolia manažera ve fondu. Čím delší dobu ve fondu působí, tím je pro nás spolehlivější.

  • Nižší celková nákladovost fondu – TER ukazatel.

  • Volatilita – kolísavost fondu za delší období a jeho výkonnost. Při jednorázové investici může větší kolísavost představovat větší riziko, při pravidelné investici to může být výhodou.

Podílové fondy
Důležité je si udělat vlastní analýzu fondů.

Rekapitulace

Záleží na každém, jak se rozhodne. Někomu stačí statistika, že fond udělal za poslední rok 20% a čeká, že další roky to bude stejné. Budu velmi rád, když si uděláte vlastní analýzu svého podílového fondu podle návodu výše. Cílem je se dostat na takové poradenství, jaké je ve Švýcarsku nebo v Německu.

Začněte spolupracovat!

V případě zájmu o podílové fondy nebo jiné investice vyplňte formulář níže.

Zdroje: Finanční rozvoj

Pin It on Pinterest

Share This