Hyperloop je technologie vysokorychlostní přepravy osob. Systém je založený na pohybu přetlakových kapslí v podtlakových trubkových tunelech. V těch je téměř absolutní vakuum, na kapsli tedy nepůsobí téměř žádný odpor vzduchu.

Jak funguje hyperloop?

Kapsle, kterou uvádí do pohybu lineární motory a kompresor, klouže po magnetickém polštáři. Pro Vaši představu, tato kapsle je dlouhá 32 metrů, váží úctyhodných 5 tun a je téměř celá vyrobená z kompozitního materiálu. Průměr kapsle je 2,7 metru.

Tubusy jsou kryty solárními články, které poskytují systému “zelenou energii”. Mohou vést nad zemí, ale také pod povrchem. Podmínkou provozu systému je udržení podtlaku v něm.

Podtlak v tubusu vzniká činností speciálních pump, jež jsou po většinu času vypnuté a zapínají se pouze při nežádoucím zvýšení tlaku. Průměr tubusu je 3,6 metru a síla stěny tubusu 2,5 cm.

Hyperloop je řešením
Hyperloop je řešením!

Rychlost až 1 300 kilometrů za hodinu.

Hyperloopem lze přepravit cca 30 cestujících v jedné kapsli. V současnosti probíhá testování a zatím nejvyšší dosažená rychlost byla 467 kilometrů za hodinu. Předpokládá se, že v budoucnu se kapsle bude moci pohybovat dokonce rychlostí až 1 300 kilometrů za hodinu.

V současnosti na hyperloopu pracují tyto společnosti: Hyperloop Transportation Technology, Virgin Hyperloop a The Boring Company.


Předpokládá se, že v budoucnu bude rychlost hyperloopu až 1 300 kilometrů za hodinu.

Jaká je budoucnost hyperloopu?

Firma Hyperloop TT je centrem vývoje této technologie v Americe a testovaní probíhá například v Číně. Velkým zájemcem o vybudování hyperloopu u nás je Brno. Mělo by se jednat o propojení Brna s Prahou, ale také Bratislavou a Vídní. První cestující by se v hyperloopu mohli svézt dokonce již za 3 roky.

Z Prahy do Brna za 15 minut
Z Prahy do Brna za 15 minut

Další společností je firma Virgin Hyperloop, za níž stojí britský miliardář Richard Branson. Ten chce vybudovat trasu mezi městem Púna v Indii a letištěm v Bombaji. Cestující by ušetřili 3 hodiny času a cesta by trvala pouze 25 minut. Za 30 let provozu by se odhadem mohlo ušetřit 55 miliard dolarů (1,1 bilionu korun).

Zdroje: Česká televize, Idnes

Pin It on Pinterest

Share This