Kryptoměny lze kdykoliv poslat, přijmout, transakce jsou rychlé, levné a nemusíte využívat služeb banky. Při obchodování s kryptoměnami je nejdůležitější mít dobré zabezpečení, protože i kryptoměny vám můžou hackeři ukrást, zpronevěřit, nebo je získat podvodem. Existuje několik způsobů, jak své prostředky dobře uchovat a nepřijít o ně. Podíváme se, jaké jsou možnosti a jak bezpečně držet kryptoměny. Proč používat kryptoměnové peněženky?

Proč používat kryptoměnové peněženky?

Kryptoměnové peněženky se používají k bezpečnému uložení digitálních měn. Můžete s nimi posílat nebo přijímat kryptoměny. Většina z nich má vlastní peněženku nebo můžete používat peněženky, kde si uložíte více kryptoměn pohromadě. Existují dva základní typy kryptopeněženek v závislosti, zda jste připojení k internetu nebo ne.

  1. Online peněženka (Hot wallet)
  2. Offline peněženka (Cold wallet)

Online peněženka

Jedná se o peněženky, které jsou připojené k internetu. Při správném používání ( antivirus a ochranu hesla) je bezpečnost poměrně vysoká. Největší výhodou v porovnání s offline peněženkami je dynamika. Transakce se uskutečňují téměř okamžitě a většina z kryptoměnových peněženek jsou online. Můžete je používat v chytrém telefonu nebo v počítači.

Mobilní peněženka

Kryptoměnové peněženky můžete mít v chytrém mobilním telefonu, podobně jako máte aplikaci do internetového bankovnictví. Můžete s nimi aktivně platit, protože mobil máte většinou u sebe. Určitě je lepší, pokud máte přístup k privátnímu klíči jen vy. Existují i online peněženky, kde má k privátnímu klíči přístup třetí strana. Mobilní peněženky jsou ideální na běžné placení, ale pro uchování většího množství kryptoměn je výhodnější si pořídit offline peněženku, například trezor.

 Mobilní peněženky jsou ideální na běžné placení.
Mobilní peněženky jsou ideální na běžné placení.

Počítačová peněženka

Jedná se o softwarovou peněženku, kterou si stáhnete do počítače a je bezpečnější než mobilní peněženka. Můžete si stáhnout plnou verzi peněženky, která stahuje celou historii blockchainu nebo light verzi, což je odlehčená verze a uchovává jen část blockchainu. V obou případech je důležité nastavení dlouhého a bezpečného hesla.

Také je potřeba používat vhodný počítač, na který máte ideálně přístup jen vy. Je dobré si vytisknout private key, který si uložíte na bezpečné místo offline. Důvěryhodné jsou oficiální softwarové peněženky (např. Bitcoin Core nebo Ethereum Wallet), ale ani ty nezaručují 100% bezpečí.

Počítačová peněženka je bezpečnější než mobilní peněženka.
Počítačová peněženka je bezpečnější než mobilní peněženka.

Offline peněženka

Tento typ peněženky se podobá opravdovému sejfu a používá se pro dlouhodobé uchování kryptoměn. Tato peněženka není připojená k internetu. Tím pádem zvyšuje ochranu a je bezpečnější než online peněženka. Privátní klíč se nenachází na žádném serveru online. U offline peněženky se generuje privátní klíč postupně a je potřeba si ho poznamenat, protože je následně smazán. Privátní klíč se nejčastěji píše na papír či flashku a je nutné si tento klíč uložit na bezpečné místo.

Bezpečnost offline peněženek je zároveň i nevýhodou, protože nemají žádné uživatelské rozhraní. Pokud chcete používat offline peněženku, tak potřebujete program, který vám umožní přístup na blockchain síť. Nejčastěji se jako offline peněženka používá trezor, což je výborný způsob na ukládání kryptoměn z dlouhodobého hlediska.

 Nejčastěji se jako offline peněženka používá trezor, což je výborný způsob na ukládání kryptoměn z dlouhodobého hlediska.
Nejčastěji se jako offline peněženka používá trezor, což je výborný způsob na ukládání kryptoměn z dlouhodobého hlediska.

Burzy

Na obchodování a krátkodobé uchování kryptoměn stačí peněženka, která je automaticky generovaná na kryptoměnových burzách. Pro dlouhodobé uchování to není dobré řešení, protože privátní klíče si uchovává burza a nemáte nad kryptoměnami úplnou kontrolu. Jestliže by došlo k vypnutí burzy, tak se ke svým kryptoměnám nedostanete. V tomto případě je velmi důležité, jakou burzu si vyberete. Pro bezpečnost vždy zadávejte dvoufázové ověřování.

Na krátkodobé uchování kryptoměn stačí peněženka na kryptoburzách.
Na krátkodobé uchování kryptoměn stačí peněženka na kryptoburzách.

Směnárny

Dále je možnost využít směnáren. Ve většině z nich si pouze vyměníte fiat peníze za kryptoměny a opačně. V případě, že vám směnárna umožní si uložit kryptoměny (mnohdy to jsou burzy), tak privátní klíč je uložený ve směnárně/burze a musíte se spoléhat na to, že se o bezpečnost vašich prostředků postará někdo jiný. Také existuje možnost využít směnárny, kde máte svůj privátní klíč.

Papírová peněženka

Nejjednodušší je zajít do automatu, který je určený na nákup kryptoměn. Nejčastěji se jedná o nákup bitcoinu a takový automat nazýváme Bitcoinmat. Ten vám vytiskne papírovou peněženku, kterou si následně uložíte na bezpečné místo. Papírová peněženka slouží jako privátní klíč, který je napsaný na papíře. Jestliže si chcete digitální mince z papírové peněženky, tak si nejdříve musíte stáhnout a založit kryptoměnovou peněženku a do ní přepsat privátní klíč. Ten rozpozná, kolik mincí na vaší peněžence je a můžete s nimi dále pracovat.

Důležitá je bezpečnost

Pokud byste chtěli převést kryptoměny z online peněženky na papírovou peněženku, tak je ideální si vytvořit novou. Je to hlavně z toho důvodu, že privátní klíč z online peněženky už hackeři mohou mít. Převod uděláte ideálně pomocí důvěryhodného open-source programu, který vám offline vygeneruje novou peněženku (nový privátní klíč s adresou pro přijímání plateb). Tyto údaje si následně vytisknete a uložíte na bezpečné místo.

Nejdůležitější je bezpečnost u kryptoměnových peněženek.
Nejdůležitější je bezpečnost u kryptoměnových peněženek.

Obchodování s kryptoměnami bez kryptoměn

V případě, že nechcete řešit kryptoměnové peněženky, pořizovat si trezor, tak můžete s kryptoměnami obchodovat a vydělávat na růstu i poklesu cen, aniž byste kryptoměny skutečně vlastnili. CFD je unikátní obchodní nástroj, který jen kopíruje cenu skutečné kryptoměny. Při obchodování s CFD tedy nekupujete ani neprodáváte kryptoměnu, ale jen kontrakt, který se jako daná kryptoměna chová. Obchodování těchto kontraktů umožňují CFD brokeři.

Zdroje: CashflowCapital, Investplus

Pin It on Pinterest

Share This