Decentralizované finance mají opravdu velkou budoucnost a je dost pravděpodobné, že za pár let nahradí současný systém. Ten je v současnosti výhodný hlavně pro banky a malé množství lidí, kteří na tom vydělávají, ale není dobře nastavený pro běžné lidi. Víte, jaká je budoucnost financí a proč jsou decentralizované finance lepší než současný systém?

Jak funguje současný systém?

Současný systém je dobře nastavený hlavně pro banky a malé množství lidí, kteří na tom všem vydělávají obrovské peníze. Nůžky se rozevírají mezi bohatstvím a chudobou. Je to způsobeno neustálým tiskem peněz, zrušením zlatého standardu atd. Bohužel běžní lidé na tom prodělávají nejvíce, protože nemají správné informace a často ani netuší, že by to mohlo být jinak. Doporučuji se podívat na článek, co jsou peníze, jak fungují a vznikají ZDE >>

Současný systém je dobře nastavený hlavně pro banky a malé množství lidí.
Současný systém je dobře nastavený hlavně pro banky a malé množství lidí.

Co jsou decentralizované finance?

Decentralizované finance označujeme jako DeFi a jsou velkou revolucí budoucího finančního světa. Důležité je, že běží na platformě blockchainu, např. Etherea. Zde vznikají decentralizované aplikace – dApps. Výhodou je, že se nenachází pouze na jednom přístroji jako to je v podobě centralizovaných aplikací, ale jsou na celé síti vzájemně propojených počítačů a je velmi obtížné je vypnout/ukončit. Co jsou decentralizované aplikace se můžete podívat ZDE >>

Decentralizované finance  jsou velkou revolucí budoucího finančního světa.
Decentralizované finance jsou velkou revolucí budoucího finančního světa.

Proč stablecoiny?

Největším problém u kryptoměn je jejich volatilita. Spousta lidí se bojí výkyvů cen a nejvíce se o kryptoměnách mluví, když například Bitcoin dosáhne na historická maxima nebo udělá 70% poklesu. Stablecoiny mají tu výhodu, že jsou fixované na danou měnu (např. dolar nebo euro) a odstraňují volatilitu. To je velmi důležité pro vybudování úspěšného projektu.

Proč decentralizace?

Nejvíce se mi na tom líbí, že díky decentralizaci nemusíte používat pro zprostředkování služeb velké korporace jako například banky a peníze přechází od lidí k lidem. Decentralizované finance podporují běžné lidi, aby se zapojili do nového finančního systému a změnil se ten současný, který opravdu není dobře nastavený pro lidi. V současnosti vznikají velmi zajímavé projekty a budoucnost se vytváří právě teď. Ukážeme si na konkrétních příkladech, proč byste měli platit za něco, co nevyužíváte, proč byste měli platit zprostředkovatelům, které ve skutečnosti už nepotřebujete nebo jaká je budoucnost financí.

Decentralizované finance podporují běžné lidi, aby se zapojili do nového finančního systému a změnil se ten současný.
Decentralizované finance podporují běžné lidi, aby se zapojili do nového finančního systému a změnil se ten současný.

Jaká je budoucnost financí?

Ukážeme si, jak by mohla vypadat budoucnost financí. Díky decentralizovaným financím může docházet k okamžitým reálným platbám každou vteřinu a velkou výhodou je, že nemusíte platit za využívání nějaké věci celý den, když ji používáte pouze 1 hodinu. Například si půjčíte auto, které potřebujete pouze 30 minut a zaplatíte cenu za 30 minut. Poč platit za půjčení auta celý den?

Proč platit celý den za půjčení auta, když ho potřebujete jen 30 minut.
Proč platit celý den za půjčení auta, když ho potřebujete jen 30 minut.

Dalším příkladem je, že chodíte do práce a výplatu dostáváte nejčastěji každý měsíc. To by DeFi také mohlo změnit a výplatní částku byste dostávali každý den, hodinu a ve svým účtu byste viděli, že se vám připisuje částka každou sekundu. Podle mě je rozhodně spravedlivější, jestliže pracujete dneska, tak dostanete za svou práci peníze ještě ten samý den. Líbilo by se vám to?

Takových příkladů může být několik a v současné době vznikají zajímavé projekty, které posouvají budoucnost o level výše. Ještě se podíváme, jak by mohly fungovat půjčky.

Půjčování peněz

Ukázaly jsme si, jak funguje současný systém a zjistili jsme, že není dobře nastavený pro běžného člověka. Půjčky jsou i v DeFi odvětví a jsou nastavené lépe než v současnosti. Cílem je, aby byla zajištěna bezpečnost a spolehlivost, vše funguje bez zprostředkovatele (banky). Největší výhodou je, že na tom vydělávají i běžní lidé. Jestliže si chcete půjčit, tak nikdo neposuzuje vaši kredibilitu, jak to je dnes nastavené, ale je rozhodující, jakou máte zástavu pro půjčku. Ti, kteří půjčují peníze, tak mají velmi slušný úrok. Můžete se podívat na projekt Maker DAO.

Decentralizované finance by mohly nahradit současné banky.
Decentralizované finance by mohly nahradit současné banky.

Doporučuji se podívat na smart kontrakty, decentralizované aplikace, blockchain nebo jak fungují peníze.

Zdroj: Investree

Pin It on Pinterest

Share This