Pod spojením decentralizované aplikace si toho lidi moc nedokážou představit. Většina lidí vlastní chytré telefony, kde mají aplikace, které jsou centralizované. Výhodou decentralizovaných aplikací je, že nejsou uložené na jednom centralizovaném serveru, ale mezi více uživatelů. Proč mají decentralizované aplikace velkou budoucnost s použitím technologie blockchain?

Jak fungují centralizované aplikace?

Kdo používá chytrý telefon, tak v něm má spoustu aplikací, které často usnadňují práci. Pomocí aplikací si můžete rezervovat ubytování, taxi, vlak nebo autobus. Také se lze přihlásit do internetového bankovnictví, poslouchat hudbu, objednat dobré jídlo, psát si s přáteli nebo hrát nejrůznější hry. Využití je opravdu rozsáhlé a neustále vznikají nové aplikace.

Příklad fungování společnosti Uber

Uvedeme si například společnost Uber, která propojuje pomocí aplikace taxikáře (lidi, kteří mají auto) a zákazníky, co se potřebují dostat z místa A do místa B. K tomu využívá centralizovanou aplikaci. To znamená, že má veškerou moc nad jejími uživateli, spravuje a využívá jejich data, vytváří podmínky použití a rozhoduje o tom, kolik uživatelé zaplatí za její používání.

Společnost Uber propojuje pomocí aplikace taxikáře a zákazníky.
Společnost Uber propojuje pomocí aplikace taxikáře a zákazníky.

Jak fungují decentralizované aplikace?

Decentralizované aplikace nejsou uložené na jednom centralizovaném serveru, ale mezi více uživatelů. Při výpadku nebo napadení sítě je velmi malá pravděpodobnost, že by aplikace kompletně spadla. Pokud dojde k napadení například jednoho počítače, tak to na chod dané aplikace a celé sítě nebude mít vliv.

Decentralizované aplikace už fungují spoustu let. Jedná se o veškeré aplikace pro torrenty, jako například BitTorrent a další. Technologie Blockchain představuje úplně nové možnosti.

Decentralizované aplikace nejsou uložené na jednom centralizovaném serveru, ale mezi více uživatelů.
Decentralizované aplikace nejsou uložené na jednom centralizovaném serveru, ale mezi více uživatelů.

Proč je blockchain tak revoluční?

Využití decentralizovaných aplikací a technologie blockchain představuje velkou revoluci. Decentralizované aplikace označujeme jako DApps. Její největší výhodou je, že neběží na jednom centralizovaném serveru, ale běží na celé síti vzájemně propojených počítačů, což je obtížné vypnout – ukončit. Dále není možné, aby data uživatelů byla zneužita bez jejich vědomí jako to lze v případě centrální strany.

Decentralizované aplikace vypadají stejně jako aplikace, které si stahujete z Google Play nebo Apple Store. Místo klasických serverů jsou napojeny na decentralizovaný blockchain, kam se ukládají záznamy, které jsou neměnné a mnohem bezpečnější než klasické – centrální servery. Decentralizované aplikace, které fungují na blockchainu, tak umožňují lidem používat chytré kontrakty bez znalosti kódování.

 Využití decentralizovaných aplikací a technologie blockchain představuje velkou revoluci.
Využití decentralizovaných aplikací a technologie blockchain představuje velkou revoluci.

Jaké jsou hlavní výhody decentralizovaných aplikací?

U decentralizovaných aplikací profitují všichni uživatelé dané aplikace. Díky peer-to-peer se bohatství přesouvá například mezi řidiče a klienty podle uvedeného příkladu výše (aplikace Uber). Určitě je dobré, že se nemusí platit poplatky žádnému zprostředkovali, aplikace nejsou ovládány jednotlivci nebo společnostmi a jsou mnohem bezpečnější.

Další výhodou je, že se náklady rozkládají mezi tisíce jednotlivců a autor aplikace nemá s infrastrukturou takové výdaje. Například Facebook a další velké společnosti utrácí ohromné peníze za provoz a správu serverů, databází a dalších podpůrných systémů, díky kterým jejich aplikace fungují tak, jak mají. Decentralizované aplikace tyto náklady přenášejí na uživatele, kteří poskytují výpočetní kapacitu a úložiště svého zařízení za účelem zisku.

U decentralizovaných aplikací profitují všichni uživatelé dané aplikace.
U decentralizovaných aplikací profitují všichni uživatelé dané aplikace.

Co potřebuje decentralizovaná aplikace na blockchainu?

Každá decentralizovaná aplikace potřebuje platformu, na které bude fungovat. Některé platformy nabízejí i software, v kterém si můžete vyrobit mobilní nebo webovou aplikaci téměř bez znalosti kódování. Nejznámější platformou je Ethereum. Můžou být i další jako například EOS, NEO, Stellar nebo Tron. Každá platforma cílí na jinou klientelu, ale základní myšlenka je stejná.

Každá decentralizovaná aplikace potřebuje platformu, na které bude fungovat.
Každá decentralizovaná aplikace potřebuje platformu, na které bude fungovat.

Jaká je budoucnost?

Do decentralizovaných platforem a aplikací přichází neustále noví programátoři, protože v decentralizovaných aplikacích a blockchainu vidí velkou budoucnost. Vznikají projekty, které jsou reálné a už dnes se využívají v nejrůznějších oblastech jako například: hry, burzy, sázení nebo decentralizované finance. Můžete se podívat na 2 weby o decentralizovaných aplikacích Stateofthedapps.com a Dapp.com

Zdroje: Cryptokingdom, Altclub

Pin It on Pinterest

Share This