Lidé mají v bankách uložených cca 2 bilióny korun. Banka tyto peníze dále investuje. To, co klienti vidí na bankovních účtech včetně úroků, není to, kolik mají peněz uložených v bance, ale kolik jim banka dluží, kolik jí půjčili. Víte, co je zákon Bail-in? Opravdu si myslíte, že máte peníze bezpečně uložené? Co se stane, když banka zkrachuje? Jsou peníze pojištěné?

Co je zákon Bail-in

Od 1.1. 2016 je v platnosti zákon Bail-in. Týká se to evropských bank i bank v České republice. Znamená to, že když se banka dostane do ekonomických problémů, může kdykoliv použít peníze svých klientů na vyřešení svých závazků. Výhodou je, že peníze jsou pojištěné. Má to i své “ale”…

Co je Fond pojištění vkladů?

Fond pojištění vkladů by měl jistit, že peníze jsou pojištěné do 100 000 eur. Největší problém je, že dnes pojištění nemá ani 1% všech vkladů, které lidé mají uložené. Tento fond chce mít v roce 2024 1% všech peněžních vkladů. Je potřeba vědět, že pojištění se nevztahuje na směnky, dluhopisy, akcie, podílové listy, životní pojištění a důchodové spoření.

Fond pojištění vkladů by měl jistit to, že peníze jsou pojištěné do 100 000 eur.
Fond pojištění vkladů by měl jistit to, že peníze jsou pojištěné do 100 000 eur.

Co se stane, když banka zkrachuje?

Použijí se peníze z Fondu pojištění vkladů. V případě krachu větší banky to nemusí stačit. Umíte si představit, že nastane situace, že všichni lidé budou chtít využít pojištění?

Banka peníze nemá, protože je dále investuje

Pokud přijdou do banky všichni věřitelé, tak nastane naprostý kolaps a s největší pravděpodobností to danou instituci položí. Co se stalo na Kypru v roce 2013? Každý klient si mohl za den vybrat pouze 100 eur.

Pokud přijdou do banky všichni věřitelé, tak nastane naprostý kolaps
Pokud přijdou do banky všichni věřitelé, tak nastane naprostý kolaps.

Banka peníze nemá, protože je dále investuje. Klienti, kteří mají uložené peníze v bance, dostávají minimální úrok, ale při půjčování peněz od banky se může jednat i o úrok 20% za rok. To je opravdu běžná realita, která se děje.

Co by měl vkladatel – střadatel dělat?

Určitě není dobré mít v bance více než 100 000 eur, případně je rozdělit mezi více bank. Lepším řešením je mít peníze v jiných aktivech, aby vám vydělávaly, byly ochráněné před krizí a neztrácely svou hodnotu (nepožírala je inflace, cca 2,5% za rok).

Zdroje: Cashflow Capital

Pin It on Pinterest

Share This