Tokeny jsou v dnešní době velmi rozšířené a většina lidí se s nimi už setkala, i když si to často ani neuvědomí. Nejčastěji se jedná o přihlašování do elektronického bankovnictví, kde se vám vygeneruje jednorázový kód. S tokeny se můžeme setkat i ve spojení s technologií blockchain nebo kryptoměn a díky smart kontraktům mají velký potenciál uplatnění. Víte, co jsou coiny a proč jsou tokeny podle mnohých lidí velkou revolucí?

Co jsou tokeny?

V ekonomice nazýváme tokenem numismatické objekty, ale jiné než mince a bankovky. Lze si to představit jako výměnu peněz za žeton v kasinu nebo nejrůznější druhy čipů v podobě dárkových karet a poukázek. S tokeny se často setkáme v počítačových sítích, protože se používají k zajištění bezpečnosti dat a slouží pro ověření identity uživatele. Může to být obnovení hesla, generování jednorázových kódů pro přihlášení například do bankovního účtu, v kryptografii se jedná o důkaz přístupových práv. Token má určitě více významu, využít se dá v mnoha oblastech a z mého pohledu je obrovský potenciál v technologii Blockchain.

Tokeny si lze také představit jako výměnu peněz za žeton v kasinu.
Tokeny si lze také představit jako výměnu peněz za žeton v kasinu.

Tokeny mohou představovat hodnotu akcií nebo nemovitosti

Podobně mohou tokeny představovat hodnotu akcií společnosti nebo nemovitosti. Mohou být spojeny s určitým projektem, sloužit jako věrnostní body nebo platební prostředky.

Níže si ukážeme, jaké mají tokeny využití u kryptoměn a Blockchainu.

Tokeny mohou představovat hodnotu akcií nebo nemovitosti.
Tokeny mohou představovat hodnotu akcií nebo nemovitosti.

Co jsou kryptoměny?

Jedná se o digitální měny, které jsou založené na kryptografii. Největší výhodou je, že jsou decentralizované a fungují na blockchainové technologii, což zaručuje bezpečnost. Kryptoměny se dělí na Bitcoin (BTC) a všechny ostatní kryptoměny, které se souhrně nazývají Altcoiny (Alty). Alternativní kryptoměny se zároveň rozdělují na coiny a tokeny. Na stránce coinmarketcap.com naleznete informace o dané kryptoměně, zda se jedná o coin či token. Více informací o kryptoměnách najdete v tomto článku.

Kryptoměny jsou digitální měny, které jsou založené na kryptografii.
Kryptoměny jsou digitální měny, které jsou založené na kryptografii.

Co jsou Coiny?

Coiny jsou kryptoměny, které “běží” na vlastní blockchainové síti. Blockchain je decentralizovaná databáze, řetězec bloků, fungující na P2P síti. Každá kryptoměna, která má vlastní Blockchain, patří mezi coiny. Nejznámější coiny jsou například Bitcoin, Ethereum nebo Litecoin.

Mezi coiny patří i kryptoměny s vlastní sítí, která vznikla jako odštěpek od jiné původní sítě při tzv. hard forku (např. BTC Cash a celá řada dalších). Nejčastěji se coiny těží, ale existují i výjimky jako například Ripple, jehož síť místo těžby funguje na základě synchronizace a porovnání dat jednotlivých uzlů. Kryptoměna, která se těží, je vždy coin.

Co jsou Tokeny?

Tokeny nemají vlastní síť a obvykle “leží” na Blockchainu jiné kryptoměny. K tomu je nutné mít platformu – Blockchainovou síť. Nejčastější platformou je Ethereum. Nejoblíbenějším standardem je ERC-20, kde je mnoho známých kryptoměn, například: Golem, Augur, Omisego. Nové standardy se dynamicky rozvíjí, což odpovídá potřebě tokenizace cenných papírů, nemovitostí nebo označování unikátních položek (ERC-721).

Tokeny můžou být i na jiné blockchainové síti jako například: EOS, NEO, NEM, NXT.

 Tokeny nemají vlastní síť a obvykle “leží” na Blockchainu jiné kryptoměny.
Tokeny nemají vlastní síť a obvykle “leží” na Blockchainu jiné kryptoměny.

Jaké je využití tokenů?

V dnešní době vznikají startupy, které mohou do budoucna plně nahradit současný systém. S tokeny můžete platit společnosti za služby prostřednictvím svých aplikací a platformy. Nahrazují hotovost. Umožňují rychlé, decentralizované vypořádání založené na inteligentních smlouvách s využitím blockchainové technologie. Token lze také použít jako kryptografické potvrzení o vlastnictví, např. akcie některých společností.

Tokeny mohou do budoucna plně nahradit současný systém.
Tokeny mohou do budoucna plně nahradit současný systém.

Medicalchain

Příkladem může být Medicalchain, který má za cíl umožnit pacientům plný přístup a kontrolu nad jejich lékařskými záznamy. Řeší tak současné problémy a nedostatky v lékařských záznamech. Další příklady najdete v článcích, kde se dá Blockchain využít.

Zdroje: Cashflow Capital, Znamka

Pin It on Pinterest

Share This