V současnosti lidé znají smlouvy, které jsou převážně v papírové podobě. Už dnes se uzavírají digitální smlouvy, aniž byste museli být fyzicky na daném místě. Smart kontrakty (chytré kontrakty) s použitím technologie blockchain budou ještě na mnohem vyšší úrovni a je to velká budoucnost. Víte, co si představit pod smart kontrakty a jak fungují? Jakou revoluci přinese technologie Blockchain?
Jak vznikly smart kontrakty?
První návrh smart kontraktu vytvořil Nick Szabo a v roce 1994 mluvil o chytrých kontraktech. V roce 1998 vynalezl virtuální měnu nazvanou Bit Gold, která nakonec nikdy nebyla uvedena do praxe. O 10 let později vznikla první kryptoměna Bitcoin, která pro svůj chod začala využívat technologii Blockchain. Nick Szabo je často „podezříván“, že je skutečným Satoshi Nakamotem, anonymním vynálezcem Bitcoinu. V roce 2015 vznikla platforma Ethereum, na které smart kontrakty fungují.
Nick Szabo smart kontrakty popisoval i ve vztahu třeba k dluhopisům či finančním derivátům (options a futures).
Szabo definoval smart kontrakty jako: Počítačové transakční protokoly, které splňují podmínky smlouvy.
Jak si představit smart kontrakty?
Pro příklad smart kontraktu si můžete představit automat na pití. Uvnitř automatu je jednoduchý program, který po vhození mince přepočítá její velikost, tvar, váhu a zjistí, zda je mince pravá. Následně spočítá výši vhozené částky a na základě toho vám nápoj vydá, případně vrátí přeplatek nebo stornuje celý proces. Tento program můžeme označit chytrým kontraktem, který nám zaručuje dodržení podmínek obou stran. Výhodou je, že vše probíhá automaticky a bez zásahu člověka. V tomto případě musíte věřit výrobci automatu, že vše správně naprogramoval a nastavil.

Blockchain dává smart kontraktům vyšší level
Smart kontrakty mají velkou budoucnost s použitím technologie Blockchain. V dnešní době fungují nejrůznější typy smart kontraktů a blockchainová technologie jim dodává nutnou transparentnost, důvěryhodnost a odpadá třetí strana. Transakce jsou dobře sledovatelné a nezvratné. Využití je velmi rozsáhlé a výhodou je decentralizace.

Co jsou smart kontrakty?
Smart kontrakty jsou v digitální podobě a můžete si je představit jako počítačový protokol nebo software, který zajišťuje, ověřuje nebo vynucuje vyjednání či provedení kontraktu (smlouva nebo dohoda).

Jak fungují smart kontrakty v blockchainové síti?
Podobným způsobem jako automat na pití fungují chytré kontrakty (smlouvy) například v blockchainové síti Etherea. Chytrou smlouvou je určitý počítačový program, který může být nahrán do blockchainu vybrané kryptoměny. Výhodou je, že můžete zkontrolovat, jak je chytrý kontrakt napsán a nemusíte se spoléhat na to, že výrobce dodrží pravidla jako to bylo u automatu na pití.
Zdrojový kód je veřejný, důvěryhodný, můžete si ho prostudovat a sledovat v Blockchainové síti. Zajistí, že pokud nedojde k předem přesně stanovené transakci, tak budou kryptoměny vráceny zpět, takže se ani jeden účastník obchodu nemusí bát podvodu během transakce. Pro zjednodušení systém funguje na IT principu a smart kontrakty si můžete představit jako kódy, které jsou naprogramované tak, aby při splnění určených podmínek došlo automaticky k dohodnutému plnění.

Vždy je potřeba počítat s malým poplatkem do sítě, aby se daná transakce spustila. Tento poplatek jde těžařům, díky kterým síť funguje. Pojďme se podívat na konkrétní příklady smart kontraktů.
Sázka o počasí
Jsou lidé, kteří se rádi sází. Ukážeme si konkrétní příklad 2 lidí, kteří se vsadí o 100 kč, jaké bude počasí 13. června 2020 v Plzni ve 14h. Pepa říká, že bude Pršet a Honza si myslí, že bude jasno. V dnešní době máte 3 možnosti, jak danou sázku zrealizovat.
- Jeden druhému bude důvěřovat. Ten, kdo prohraje, tak dá 100 kč vítězi.
- Pepa a Honza dají 100 kč kamarádovi. 13. června 2020 vyhlásí vítěze a určí, jaké bylo počasí. Kluci musí doufat, že do té doby bude pořád kamarád.
- U notáře složí Honza a Pepa 100 kč. Tady je potřeba počítat s tím, že notář stojí peníze a věřit, že s penězi nikam neuteče.

Blockchain a smart kontrakty
Čtvrtou možností je, že Honza a Pepa nahrají do blockchainu peníze a smart kontrakty se nastaví tak, že 13. června 2020 po 14h automaticky vyplatí peníze tomu, jaké bylo opravdu počasí. Důležité je propojení s IoT (internet věcí). Smart kontrakt se napojí na meteorologickou stanici v daném místě, které si určíte na začátku. Díky informacím ze stanice určí, kdo je vítěz. Vždy záleží, jak smart kontrakty nastavíte. V případě, že budete zataženo, tak nikdo není vítěz a Pepa i Honza dostanou zpět peníze.
Pronájem nemovitosti
Jestliže vlastníte byt, tak vám bude nájemce posílat na ethereovou adresu příslušnou částku. Když vám dorazí nájem, tak chytrý kontrakt odemkne zámek ve dveřích napojený na Blockchain platformy Ethereum. Pro některé lidi to může být jako scifi, ale i to je možné.

Spoření pro děti
Můžete dětem spořit od narození a určenou částku jim dát například v 18-ti letech. Použitím chytrého kontraktu zaručíte, že zvolená částka se uvolní přesně v den, kdy je dětem 18 let.
Zpoždění letu
Pokud letíte například z Prahy do Paříže a let má zpoždění několik hodin, tak to nikoho nepotěší. Toto zdržení zaznamená i systém na zpracování dat, který zabezpečuje přenos informací z reálného světa do blockchainu. Systém na zpracování dat získává informace z letištního webu a v případě, že zjistí, že má letadlo zpoždění delší než 3 hodiny, tak uloží informace na blockchain a tím aktivuje cestujícím automatické vyplácení peněz, které přijdou peníze od letecké společnosti rovnou na účet klienta.

Smlouva bez právníka
V případě, že kupujete nemovitost nebo s někým uzavíráte důležitou smlouvu, tak potřebujete kontrolu od právníka, ověření či potvrzení smlouvy, že je daný obchod pro všechny zúčastněné v pořádku a nikdo nic nezfalšuje. Využitím technologie blockchain a smart kontraktů tento tento krok odpadá. Vše je úspěšné zapsané do blockchainu, nelze nic měnit. V případě změny je potřeba potvrzení od obou stran. I to je budoucnost, dojde k větší bezpečnosti a celý proces bude mnohem rychlejší.
Zdroje: Forbino, Finex, Kryptohodler, Systemonline