V současnosti je reálná hodnota peněz závislá pouze na ochotě lidí přijímat peníze. Nejčastěji si je můžete představit v podobě mincí, papírků nebo v digitální formě. Samy peníze nemají jinou hodnotu, než je cena papíru, na kterém jsou vytištěny. Víte, jak funguje dnešní finanční systém? Jak vznikají peníze a proč banky půjčují peníze, které neexistují?

Co jsou peníze?

Na začátku veškerého obchodu byl směnný obchod, který poté nahradily peníze. První peníze světa měly reálnou hodnotu a používaly se jako platidlo. Pod penězi si můžete představit cokoliv, co nese předem odsouhlasenou hodnotu. Můžou to být papíry, mince, dluhopisy, dokumenty, drahé kovy, platební karty, digitální čísla atd. Peníze fungují, dokud jsou všechny zúčastněné strany domluvené na jejich ceně.

Fiat měny

Jedná se o státní nebo národní měny. Fiat měny označují peníze s nuceným oběhem, jsou vytvořené mocí úřední a hodnota je stanovena zákonem. Jsou to například koruny, eura, dolary, libry atd. V současnosti nejsou fiat měny ničím kryté a jejich hodnota je dána pouze vírou uživatelů v jejich cenu.

Fiat měny nejsou ničím kryté a jejich hodnota je dána pouze vírou uživatelů v jejich cenu.
Fiat měny nejsou ničím kryté a jejich hodnota je dána pouze vírou uživatelů v jejich cenu.

Finanční systém se změnil

Finanční systém se naprosto změnil díky tisknutí peněz, zrušení zlatého standardu, zavedení internetových bank či platebních karet. V dnešní době peníze už nemají svou hodnotu a 90% našich financí se nachází ve formě čísel v databázích a zbytek cestuje ve formě kousků papíru, na kterém jsou vytištěny. Je pravda, že dnes peníze reprezentují místo reálné hodnoty pouze dluh?

Podívejte se na dokument s názvem Peníze jako dluh. Dokument vysvětluje velmi jednoduše a efektivně způsob fungování dnešního bankovnictví.

Podívejte se na dokument s názvem Peníze jako dluh.

Reálná hodnota peněz je dnes závislá pouze na ochotě lidí přijímat peníze.

Jak fungují peníze? Co je dobré vědět?

Peníze fungují tak, že jejich hodnota roste nebo klesá. Může docházet k inflaci, deflaci nebo hyperinflaci. Peníze jsou stabilní tak, jak jsou stabilní lidé, kteří je používají, a věci, na které jsou používány. Ukážeme si pár příkladů.

Inflace

V dnešní době je cílem, aby ekonomika rostla, což znamená, že dochází k inflaci. Průměrná roční inflace je cca 2,5% a říká nám, že každý rok dojde k poklesu hodnoty peněz. Za 20 let bude mít 1 milion korun kupní sílu 500 000 korun. Můžete se podívat na článek Peníze ztrácí hodnotu! Co dělat?

Průměrná roční inflace je cca 2,5% a říká nám, že každý rok dojde k poklesu peněz.
Průměrná roční inflace je cca 2,5% a říká nám, že každý rok dojde k poklesu hodnoty peněz.

Deflace

Také může docházet k deflaci, což je, jak už název napovídá, opak inflace. Jde o pokles cen zboží a služeb. O deflaci mluvíme ve chvíli, kdy míra inflace klesne pod 0%. Lidé často odkládají nákup a právě vyčkávají na tento pokles cen.

Hyperinflace

Další možností je hyperinflace, která nastane v případě, že jsou peníze znehodnocené a přestávají plnit svoji funkci. Například z 1 milionu korun se stane 1 000 korun. Pro ekonomiku to znamená rozpad peněžního systému.

Jak vznikají peníze?

Spousta lidí ani nepřemýšlí nad tím, jak vznikají peníze. Někomu stačí, když mu přijde výplata ze zaměstnání nebo si může vybrat hotovost z bankomatu. Nyní se podíváme na to, jak opravdu vznikají peníze. Jednou z možností je, že stát vydá dluhopisy, kterými se zavazuje splatit bance dluh (navýšený o úroky) a centrální banka (například ČNB) mu za to vytiskne nové peníze. Dále to můžou být komerční banky, které vytváří peníze. Zde jde o soukromé instituce, které na tom vydělávají velmi slušné peníze.

Peníze nejčastěji vytváří centrální banky a komerční banky.
Peníze nejčastěji vytváří centrální banky a komerční banky.

Jak banky vytváří peníze?

Peníze vytváří banky, které jsou soukromými institucemi. Většina lidí si myslí, že banky půjčují lidem peníze ze svých rezerv. Například Jarda si uloží v bance 1 milion korun a dostane od banky určitý úrok (zhodnocení). Následně banka půjčí Tomášovi 1 milion korun za zvolený úrok (poplatek). Jenže tak to nefunguje. Banky nepůjčují peníze ze svých rezerv, ale vytváří je.

Velká část peněz vzniká jako dluh

Velká část peněz vzniká jako půjčka (dluh). Naopak splácením půjček peníze zanikají. Stát kontroluje rychlost vznikání a zanikání peněz pomocí centrální banky, kde musí mít všechny obchodní banky určitý vklad jako povinnou rezervu. Centrální banka pomocí obchodů a půjček částečně kontroluje množství peněz v oběhu. Jestliže je v oběhu hodně peněz, začnou je stahovat například výměnou za bezrizikové cenné papíry. V případě, že je nedostatek peněz, půjčují za velmi nízký úrok. Ani centrální banka však nemá úplný přehled o skutečném množství peněz v oběhu a v případě větších krizí zpravidla reaguje příliš pozdě.

Velká část peněz vzniká jako půjčka (dluh). Naopak splácením půjček peníze zanikají.
Velká část peněz vzniká jako půjčka (dluh). Naopak splácením půjček peníze zanikají.

Jak banky půjčují peníze, které neexistují?

Abyste mohli někomu půjčit 1 000 korun, musíte je nejdřív mít. Banka ale půjčuje peníze, které neexistují. Funguje to tak, že banka vytvoří na účtu dlužníka určitou částku, kterou pak dlužník čerpá a následně splácí. Můžete si to jednoduše představit tak, že banka vytvoří peníze pouhým záznamem ve svých účetních knihách. Peníze vznikají při každé operaci, kdy banka naplní účet nějakého klienta, aniž by zároveň s tím došlo ke snížení stavu účtu jiného klienta v bankovním systému o stejnou částku. Peníze vznikají jako dluh. Nově vzniklé peníze nejsou ničím kryté, pouze slibem dlužníka. Můžete se podívat na příklad, jak banky vytváří peníze ZDE >>

Banky půjčují peníze, které neexistují.
Banky půjčují peníze, které neexistují.

Shrnutí

Na současném systému nejvíce vydělávají banky a vlády. Dluhy se neustále zvyšují a problémy se zadlužením jsou často řešené ještě větším zadlužením. Na burzách se obchoduje mnohem více zboží a surovin, než kolik na světě existuje, peníze jsou nekryté, nemají skutečnou hodnotu a všechno je pouze časovaná bomba, kdy se celý systém zhroutí. Měny v minulosti mnohokrát zanikly, změnily se kurzy a státy zbankrotovaly. Bohužel na tento systém doplatí nejvíce obyčejní lidé.

Zdroje: Cryptosvět, Mladypodnikatel

Pin It on Pinterest

Share This