Dnes se podíváme na aktiva a pasiva. Je dobré vědět, jaký je mezi aktivy a pasivy rozdíl a pracovat hlavně na aktivech. Aktiva nám dávají peníze do kapsy a pasiva nám berou peníze z kapsy. Ideální je si zahrát hru Cashflow, kde to jednoduše pochopíte na příkladech.

Aktiva a pasiva

Aktiva

Aktiva jsou věci, které někdo vlastní a profituje z nich. Jednoduše řečeno nám dávají peníze do kapsy. Generují pasivní příjmy, pro které nemusíte aktivně pracovat – chodit do práce. Víte, co si pod tím představit?

Aktivem může být dům, který pronajímáte, komodita, která se zhodnocuje, akcie, která přináší dividendu, uložené peníze, co Vám generují úrok, podnik, který vydělává bez Vaší přítomnosti, napsaná kniha, nazpívané CD atd.

Pasiva

Naopak pasiva jsou to, co nám bere peníze z kapsy. Pasivem může být dluh, který splácím např. spotřebitelské úvěry, leasingy, půjčky, hypotéka nebo jiné závazky.

Spousta lidí si myslí, že jejich dům je aktivum. Zeptejte se známých, kamarádů nebo si zajděte do banky. Většina z nich odpoví, že to je aktivum. Pokud Vám negeneruje příjem, tak to je pasivum. Neříkám, že to je špatné, protože někde žít a spát musíte.

Jak jste na tom Vy? Kupujete si aktiva nebo pasiva?

Zdroj: Cashflow Capital


Pin It on Pinterest

Share This