Revolut je bankovní aplikace v digitální podobě a bez kamenných poboček. K účtu máte debetní kartu, která vám dokáže ušetřit i tisíce korun, když ji správně používáte. Vedení účtu i debetní karty je zdarma. Kurzy jsou velmi blízko středových kurzů a neplatí se fixní poplatky za SEPA platbu. V peněžence můžete držet až 30 měn, včetně českých korun. Mezi nimi lze okamžitě převádět bez poplatků a mnohem výhodněji v porovnání s kurzy běžných bank. V článku se dozvíte proč a jak používat Revolut. Také se dozvíte, kolik ušetříte na transakcích oproti běžným bankám.

Co je Revolut?

Revolut vznikl v roce 2015 jako startup. Neustále získává na atraktivitě a v dnešní době má cca 8 milionů uživatelů na celém světě a v České republice jich je kolem 100 000. Revolut v roce 2018 získal evropskou bankovní licenci a jeho vklady jsou pojištěny do 100 000 eur.

Jedná se o bankovní aplikaci, která je v digitální podobě a k ní máte debetní kartu. Aplikaci je potřeba si stáhnout do telefonu a debetní kartu si objednáte za 99 kč (náklady na poštovné), ale lze ji získat i zdarma. Aplikace je v češtině.

Proč používat Revolut?

Největší výhodu vidím v tom, že má Revolut téměř středové kurzy při převodu měn a směny jsou velmi rychlé. Pro lepší pochopení uvedu příklad. Jedno EURO stojí podle středového kurzu 25,66 CZK. Revolut nabídne 25,65 CZK. Běžná banka má kurz kolem 25 CZK. Při 100 eur šetřím cca 60 – 70 kč, při 10 000 eur je to už 6 000 až 7 000 kč. Jedná se o 3-4% levnější převody než v běžných bankách. Případnou alternativou je společnost Exchange, kde také při převodu 10 000 eur šetřím tisíce korun oproti bankám.

V aplikaci můžete držet 30 měn najednou a platit lze ve více než 150 měnách. Dále máte vlastní IBAN (např. EUR a GBP) a můžete zasílat své prostředky bankovním převodem.

Revolut platební karta

S Revolut kartou lze cestovat levněji, platit na zahraničních eshopech a vybírat z bankomatů. Výhodou je, že můžete s Revolut kartou platit odkudkoliv na světě za výhodný kurz a oproti běžným bankám, kde lze ušetřit i 8% s porovnáním s tradičními bankami. Vždy záleží, v jaké zemi se nacházíte, s jakou kartou platíte, o jakou měnu se jedná, jaký je den atd. Některé banky strhávají peníze z karty až po 3 dnech za současný aktuální kurz, což může být někdy velmi nevýhodné pro klienta. Na dobré srovnání karet v zahraničí se můžete podívat zde. U Revolutu máte k dispozici debetní kartu kartu Mastercard nebo si můžete vytvořit virtuální kartu. Služba podporuje Apple Pay i Google Pay a kartu si můžete nahrát do iPhonu nebo Android telefonu.

S  Revolut kartou můžete platit a vybírat peníze odkudkoliv na světě za výhodný kurz.
S Revolut kartou můžete platit a vybírat peníze odkudkoliv na světě za výhodný kurz.

Jak dostat peníze na Revolut?

Pro českého člověka je nejjednodušší udělat platbu kartou. Nevyplatí se posílat peníze z českého bankovního účtu, protože Revolut nemá český IBAN. V tomto případě je mnohem výhodnější mít účet v eurech nebo v librách.

Jak používat Revolut?

Nedoporučuji u Revolutu si směňovat peníze o víkendu, protože si účtuje u směny přirážku 0,5% a u thajských bahtů a ukrajinské hřivny 1%. Je to z toho důvodu, aby se chránil pro případné znehodnocení měnového kurzu během víkendu. Ideální je si vyměnit peníze například v pátek nebo počkat do pondělí. Můžete si vybrat ze 3 typů účtů. První je zdarma a další 2 jsou za měsíční poplatek.

Revolut - přehled účtů Standard, Premium a Metal.
Revolut – přehled účtů Standard, Premium a Metal.

Výběr z bankomatu

Pokud chcete vybírat peníze Revolut kartou z bankomatu, tak máte do 4 500 kč měsíčně výběr zdarma a další výběry jsou zpoplatněny 2% z vybírané částky. U Premium účtu je to do 9 000 kč za měsíc a u Metal účtu je to do 13 500 kč a některé zdroje uvádí do 16 500 korun za měsíc. I při 2% je to pořád výhodnější než klasické banky. Dalším řešením při vyšších částkách je směnárna Exchange s VIP účtem.

Při použití výběru Revolut kartou z českých bankomatů je nejčastěji výběr zdarma, jsou však výjimky jako např. Česká spořitelna 125 kč a Moneta 195 kč. Je potřeba si dávat pozor na konverzi ze strany bankomatů. Vždy vybírejte v lokální měně, protože konverze zůstane na straně Revolutu. V České republice zadávejte koruny. Při výběru obdržíte v reálném čase notifikaci na mobilní telefon. Jestliže banka započítá poplatek, tak ten se rovnou přičte k vybírané částce. PIN najdete v aplikaci a můžete si ho změnit v bankomatu.

Při použití výběru Revolut kartou z českých bankomatů je nejčastěji výběr zdarma.
Při použití výběru Revolut kartou z českých bankomatů je nejčastěji výběr zdarma.

Limity transakcí

U účtu zdarma máte měsíční limit na veškeré transakce 120 000 kč, což při běžném používání naprosto stačí. Při překročení limitu se účtuje poplatek 0,5%, v porovnání s bankami to pořád vychází výhodněji. Jestliže přejdete na Premium či Metal účet, tak limity nemáte.

Dobré využívání účtu

Například chcete poslat 3 000 kč. Na účtu máte 2 500 kč a 100 eur. Platba ve výši 3 000 kč bohužel neprojde. Je potřeba mít dostatek peněz v konkrétní měně, kterou chcete zasílat (v našem případě české koruny).

Další výhody účtu

Revolut nabízí další dobré vychytávky jako například obchodování s akciemi, zaokrouhlování útrat, rozdělení nákladů, platby odkazem a v placené části také podpora kryptoměn.

Revolut podporuje i kryptoměny
Revolut podporuje i kryptoměny v Premium nebo Metal účtu.

Trezor (Vault)

Můžete spořit na libovolný cíl (dovolená, auto, dům atd) pravidelnými měsíčními částkami. Také si lze nastavit, že při placení se přebytek zaokrouhlí a převede do trezoru.

Rozdělení nákladů – Split expenses

Například cestujete s partou lidí a zajdete si do restaurace. Revolut umí rozdělit náklady za transakci rovnoměrně mezi více uživatelů.

Revolut akcie

Revolut nabízí obchodování s akciemi. V aplikaci si vytvoříte brokerský účet a následně si vyberete akcie. Kupovat můžete i část akcií, což je výhoda.

Revolut kryptoměny

Revolut podporuje také kryptoměny v placeném účtu. Je možno si je nakoupit a prodat pouze v aplikaci. Nelze si je posílat do jiných peněženek, což je celkem nevýhoda.

Uživatelé Revolut mají platby zdarma

Platba proběhne okamžitě a mezi uživateli Revolutu je zcela zdarma.

Platby odkazem

Můžete vygenerovat odkaz, který pošlete přes email klientovi. Tomu se otevře platební brána a pošle vám požadovanou částku. Výhodou je, že nemusí být uživatelem Revolutu. Stejným způsobem můžete zasílat peníze i klientovi.

Turbo transfers

Jedná se o rychlé platby, které dorazí druhé straně nejpozději do 2 dnů. V účtu zdarma je tato funkce zpoplatněna 140 Kč za transakci či ekvivalentem v jiné měně. Pro Premium či Metal účet je tato služba zdarma.

Revolut banka karta
Při častém používání Revolut účtu či karty se vyplatí Premium nebo Metal účet.

Proč si pořídit Premium nebo Metal účet?

Můžete si pořídit u Revolutu Premium nebo Meta účet, který přináší řadu výhod.

  • 2x až 3x vyšší měsíční limit pro výběr z bankomatu (vyšší výběr je navýšen o 2%)
  • Neomezené převody (u účtu zdarma omezeno částkou 120 000 kč měsíčně)
  • Cestovní pojištění do zahraničí
  • Prioritní podpora 24/7
  • Práce s kryptoměnami
  • Pojištění zpoždění zavazadel a zpoždění letu
  • Možnost využít více virtuálních karet

Revolut účet i karta se určitě vyplatí. Nevýhodou může být chybějící počítačová platforma, funguje pouze jako online aplikace. Není k dispozici český IBAN a občas se může stát, že platba u obchodníka neprojde. Poslední dobou se množí blokace kvůli AML a nepodporuje společnosti – lidi, co si zasílají peníze na účty, které obchodují s kryptoměnami. Doporučuji se podívat na web o Revolutu, kde najdete mnoho dalších potřebných aktuálních informací. Jestliže budete dobře využívat účet i kartu, tak vám může ušetřit tisíce i desetitisíce korun ročně.

Zdroje: Cashflow CapitalRevolut, Hoopooo

Pin It on Pinterest

Share This