V posledních letech drony zažívají boom. Jsou dostupné i běžným lidem a mají široké uplatnění v praxi. Můžete se s nimi setkat například ve stavebnictví, architektuře, zemědělství, geologii, archeologii, lze pomocí nich vytvářet mapové podklady nebo se používají pro zachycení nejrůznějších fotek a videí. V minulosti byl dron používaný převážně ve vojenství.

Co jsou to drony?

Dronem označujeme bezpilotní letadlo, což si lze představit jako létající stroj bez posádky. Často se také používá zkratka UAV (Unmanned Aerial Vehicle) což v doslovném překladu také znamená vzdušné vozidlo bez posádky. Dron lze řídit na dálku přímo, ale i na automat s použitím speciálního softwaru nebo pomocí dynamických autonomních systémů. Celkově se však drony zcela bez lidské obsluhy neobejdou.

Drony použití letectví
Drony jsou velmi populární a mají široké uplatnění v praxi

Dělení dronů

Základním dělením je dle využití na vojenské drony a civilní bezpilotní letouny. Dále je můžeme dělit podle počtu motorů, respektive vrtulí, jejichž počet se pohybuje mezi třemi až osmi.

  • Trikoptera
  • Kvadrokoptera
  • Hexakoptera
  • Oktakoptera
Co je dron, odkud se vzal a jak dlouho tu je

Drony rozdělujeme například dle využití na vojenské drony a civilní bezpilotní letouny.

Nikola Tesla průkopníkem

Nikola Tesla stál s největší pravděpodobností u zrodu technologie, která byla nezbytná k ovládání dronů. Roku 1898 si nechal patentovat tzv. teleautomatizaci. Šlo o dálkově ovládanou motorovou loďku, s plány na budoucí sestrojení dálkově ovladaného letounu.

Nikola Tesla stál z největší pravděpodobností u zrodu dronů.

Za úspěchem stojí Američani

U zrodu skutečného prvního dronu však stálo Americké letectvo a námořnictvo. Už před válkou testovali hydroplán Curtiss N-9 s gyroskopickým autopilotem systému Sperry. Tento hydroplán byl přestavěn na letoun, který měl za úkol ničit ponorkové základny.

Za jejich autory jsou považováni známí konstruktéři a vědátoři jako například Elmer a Lawrence Sperry (námořní gyroskopy), Thomas Edison (elektrotechnika), John Norden (bombové zaměřovače) a Angličan Peter Hewitt (dálkové bezdrátové řízení) .


U zrodu skutečného prvního dronu však stálo Americké letectvo a námořnictvo.

První dron vzlétl již před více než 100 lety!

Vývoj bezpilotních letounů probíhal několik let a zejména za 1. světové války v USA jako reakce na bombardování řiditelnými bombami z německých vzducholodí.

Po mnoha pokusech v roce 1917 vzletěl první dron a uletěl tehdy neuvěřitelných 40 kilometrů. Vyvinuli jej Američané a to z hydroplánu.

Další využití v armádě

V dalších letech se drony využívali převážně v armádě během různých vojenských misí, např. v 2.světové válce, ve válce ve Vietnamu, arabsko-izraelské válce, válce v Zálivu, rovněž v bojích v bývalé Jugoslávii, Afghanistánu apod.

V minulosti se drony používaly převážně v armádě.

Použití je velmi rozsáhlé!

V současné době jsou drony velký byznys a použití je velmi rozsáhlé. Pokud se drony dobře používají, tak můžou pomáhat a zlepšovat náš život. Vždy záleží na tom, jak k tomu přistoupíme.

Pracujeme na jednom projektu, který má obrovský potenciál.

Můžete se s nimi setkat ve stavebnictví, zemědělství atd. Dají se s nimi dělat nejúžasnější fotky, videa nebo monitorovat oblasti, kam se člověk běžně nedostane či s velkými obtížemi. Také pracujeme na jednom takovém projektu, který má obrovský potenciál.

Zdroje: Sciencemag

Pin It on Pinterest

Share This