Blockchain má velký potenciál do budoucna a čeká nás určitě velký růst této technologie, o které v následujících letech ještě hodně uslyšíme. Uvědomují si to státy, finanční sektory nebo technologické firmy.

V současnosti systém většinou pracuje na systému centralizované databáze. To znamená, že transakce prochází přes jeden daný bod, což je např. banka.

Co je blockchain?

Je to databáze, do níž se zapisují všechny transakce, které jsou potřeba ověřit. Ověřování transakcí je náročný proces, který vykonávají těžaři a jsou za to odměňováni.

Blockchain je neustále se rozšiřující decentralizovaná distribuovaná databáze, do které se zapisují veškeré potvrzené transakce. Nemá nad ní dohled jeden konkrétní člověk, počítač nebo firma. Tato databáze není uložena na jednom místě, ale na milionech míst současně a může se na ni podívat úplně každý.

Na tvorbě databáze se podílejí všichni uživatelé sítě. Blockchain běží na milionech počítačů vlastněných obyčejnými lidmi, kteří těží kryptoměny a říkáme jim těžaři. Blockchain je síť, ve které je bezpečnost prioritou. Veškerá data jsou v ní masivně šifrovaná.

Blockchain
Blockchain je databáze, do níž se zapisují všechny transakce, které jsou potřeba ověřit.

Jak funguje blockchain?

Představte si blockchain jako účetní knihu plnou potvrzených transakcí. Tyto jednotlivé transakce se nepotvrzují zvlášť, ale zabalí se hromadně do balíku, kterému se říká block a ten si můžeme představit jako jednu stránku plnou transakcí.

Když chceme, aby každý blok transakcí byl přidaný do blockchainu, tak musí být ověřen těžaři. V okamžiku, jak miliony těžařů blok transakcí ověří, že je správný a nezfalšovaný, tak ho navždy zařadí k dalším již existujícím blokům na konec řetězce (chain). Ty pak společně tvoří souvislý řetězec, který se stává postupem času čím dál silnějším.

Výhody blockchainu

Výhodou blockchainu je, že jednotlivé bloky (stránky) plné transakcí jsou řazeny postupně  a podle data za sebou. Každý blok je závislý na bloku předchozím a transakce tak už nejdou zpětně smazat nebo změnit. Můžete pouze přidávat nové bloky na konec řetězce.

Využití technologie Blockchain

Technologie Blockchain se dá využít v řadě odvětví jako např. zdravotnictví, letectví, bankovnictví, automobilový průmysl, ubytovací služby a řada dalších oborech. Více v článku ZDE >>

Letecký průmysl
Technologie Blockchain má velký potenciál uplatnění v leteckém průmyslu

To si v dnešní době uvědomuje více firem. Investují do blockchainu obrovské sumy peněz, protože v tom vidí velkou budoucnost.

Zdroj: Cashflow Capital

Pin It on Pinterest

Share This