Možná si ještě pamatujete na film Fantomas, kde auto jezdilo po zemi a následně se mohlo plynule vznést do vzduchu. V dnešní době si podobné létající auto už můžete pořídit. Pro někoho se to může zdát jako sci-fi, ale jisté společnosti jej postupně proměňují v realitu. Jedním z takových výrobců je slovenská firma s názvem Aeromobil. Na vývoji pracují už několik let, konkrétně na vývoji již čtvrté generace těchto aut a dokonce je možnost si takové auto předrezervovat.

Máte na výběr jet po silnici či letět

Dnes je to stále těžko představitelné, ale za pár let nám létající auta přijdou normální a běžná. Mluvíme o létajícím autě jakožto kombinaci auta a letadla. Máte na výběr jet po silnici nebo letět vzduchem. Určitě to přivítáte v situaci, kdy zjistíte, že je před Vámi několikakilometrová kolona. Jestliže se rozhodnete, že poletíte, čekají na Vás nejen krásné výhledy na krajinu, ale i rychlejší dosažení Vašeho cíle. Cestování by navíc bylo možné téměř za všech povětrnostních podmínek a ve vzduchu neexistuje rychlostní omezení.

Z létajícího auta je krásný výhled a také je cesta rychlejší

Efektivnější cestování

Aeromobil je na cestování na vzdálenost 1 000 kilometrů a více mnohem efektivnější. Zkrátí dobu cestování ve srovnání s tradičními alternativami letecké dopravy. Výkonný motor aeromobilu poskytuje daleko větší dosah a účinnější využití energie než většina civilních vrtulníků a dronů.

Hlavní výhodou je, že ušetříte čas a to i ve srovnání s tím, kdy používáte k rychlé dopravě malá soukromá letadla. Nemusíte si zajišťovat dopravu na letiště a následně z letiště, což také stojí nějaký čas. Z logiky věci vyplývá, že na provoz takového auta budete potřebovat řidičský i pilotní průkaz.

Létající auto je efektivnější a šetří čas
Létající auto je efektivnější a šetří čas.

Do 3 minut je z auta letadlo

Exteriér je vysoce aerodynamický, s důrazem na bezpečnost a kontrolu ve vzduchu i na zemi. Toto zaměření na bezpečnost však nezastavilo konstrukční a inženýrský tým od vývoje jedinečného designu s elegantními proporcemi a rafinovaným vzhledem.

Současně je exteriér skutečnou technologickou přehlídkou, která využívá nejnovější konstrukci z uhlíkových kompozitů k zajištění aerodynamického výkonu v kombinaci s automobilovou silou. Zepředu vypadá jako automobil a má také dvoumístný kokpit. Křídla jsou sklopná dozadu a plná přeměna auta na letadlo proběhne do tří minut.

Letadlo
U Aeromobilu jsou křídla sklopná dozadu a plná přeměna auta na letadlo proběhne do tří minut.

Maximální rychlost 360 km/h

Po silnici vyvine Aeromobil rychlost až 160 km/h a ve vzduchu dokáže letět maximálně rychlostí 360 km/h. Na délku má auto téměř 6 metrů, šířka je cca 2,3 metrů a rozpětí křídel v režimu letadla je 8,8 metrů. Po zemi stroj pohání 80 kW elektromotor a ve vzduchu je stlačen vrtulí poháněnou spalovacím čtyřválcovým motorem s turbodmychadlem o výkonu 224 kW. Napájení není z baterie, ale z generátoru a spotřeba vychází na 4,2 litrů benzínu na 100 kilometrů. Dolet by měl být 750 km a dojezd cca 700 km. Hmotnost je 960 kg a po silnici zrychlí z 0 na 100 km/h za slušných 10 s.

Ferrari
Létající auto je rychlejší než Ferrari

Jak to vychází cenově

Pokud si budete chtít pořídit aeromobil, je potřeba si udělat na webu rezervaci. Cenově vychází v rozmezí 1,2 až 1,5 milion eur (31 – 39 milionů korun).

Zdroje: Aeromobil

Pin It on Pinterest

Share This