Samořiditelná autonomní auta jsou budoucností a můžete si to představit tak, že si zavoláte auto telefonem, objeví se na zadané adrese a doveze vás k cíli. Nebudete vlastnit auto, zaplatíte pouze za ujetou vzdálenost a při cestě můžete pracovat nebo koukat na televizi.

V současnosti se intenzivně pracuje na vývoji a testování. Velké společnosti investují obrovské sumy peněz do této technologie. Dnešní narozené děti už s největší pravděpodobností nikdy nedostanou řidičský průkaz, nebudou vlastnit auto a na současné vozy se budou chodit koukat do muzea. Zdá se vám to jako scifi? Vítejte v nové technologické éře.

Co nám přinesou autonomní auta

Vzniknou nové parky
Místo parkovacích míst vzniknou nové parky

Autonomní auta sníží dopravní zácpy, spotřebu paliva a bude to mít lepší dopad na životní prostředí. Měla by být větší bezpečnost na silnicích, protože 94% vážných nehod je způsobeno lidskou chybou. Místo parkovacích míst vzniknou nové parky a zlepší se mobilita pro zdravotně postižené.

Ušetření 1 miliónu životů

Každý rok zemře na celém světě při dopravních nehodách cca 1,2 milionu lidí. S autonomní jízdou by se nehodovost měla snížit, což by znamenalo ušetření každý rok 1 milionů životů. Mnohem více lidí je zraněno s doživotními následky, což pro lidi to znamená další velké finanční nákady.

Ušetření každý rok 1 milionů životů

Parkovací místa

V dnešní době velkou část měst zabírají parkovací místa. S nástupem autonomních aut se situace rapidně změní. Samořiditelná vozidla mohou parkovat mimo důležité části města a ubydou auta. Odhaduje se, že by z měst zmizelo až 90% aut, což by se bývalá parkovací místa mohla přeměnit např. na parky.

Parkovací místa by se mohla přeměnit např. na parky

Pozemky

Autonomní vozidla budou mít velký vliv na plánování a využití pozemků ve městech. Bude potřeba méně parkovacích míst, silnic, dálnic i základní infrastruktury dopravy. Uvolněné místo se může využít například pro stavbu nových bytů, parků a dalších věcí.


Uvolněné místo by mohlo sloužit pro stavbu nových bytů, parků a dalších věcí.

Veřejná doprava

Budování a provozování veřejné dopravy je velmi drahé a finančně neefektivní převážně v oblastech s malým počtem obyvatel. Autonomní vozidla by mohla částečně nahradit současnou dopravu. Zákazníka vyzvednou před domem a dovezou ho na nádraží, kde následně nasedne na vlak nebo autobus.


Budování a provozování veřejné dopravy je velmi drahé v oblastech s malým počtem obyvatel.

Snížení dopravních zácp a emisí

Autonomní auta by mohla do budoucna úplně odstranit dopravní zácpy, což by lidé mohli ušetřený čas využít například pro svou rodinu, s kterou by trávili více času. Došlo by ke snížení nákladů na pohonné hmoty a tím i ke snížení emisí.

Autonomní auta by mohla do budoucna úplně odstranit dopravní zácpy

Mobilita pro zdravotně postižené

Nejnovější studie uvádějí, že samořiditelná auta by mohla vytvořit nové pracovní příležitosti pro miliony lidí se zdravotním postižením, kteří nemohou řídit. Výhodou je, že se nemusejí spoléhat na druhé a vše si zařídí sami.


Samořiditelná auta by mohla vytvořit nové pracovní příležitosti pro miliony lidí se zdravotním postižením

Autonomní vozidla musí překonat ještě mnoho překážek

V současnosti jde vývoj autonomních vozidel velmi rychle. Než se stanou hlavními dopravními prostředky, tak budou muset překonat ještě mnoho překážek při zavedení nových právních úprav a předpisů.

Měly by se definovat pravidla pro jízdu autonomních vozidel po veřejných komunikacích, kde se budou pohybovat např. chodci, autobusy, tramvaje, motorky, kola atd. Také musí být vyřešena otázka odpovědnosti za škody či pojištění.

Pin It on Pinterest

Share This